Uzun müddettir bekleniyordu! WhatsApp’a ses geliyor

WhatsApp artık de sesli ekran paylaşma özelliği için düğmeye bastı. Pekala ancak yeni WhatsApp özelliği ne vakit devreye girecek?

Uzun müddettir bekleniyordu! WhatsApp’a ses geliyor
  • 0
  • 0
  • 6 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

WhatsApp ekran paylaşma özelliği Ağustos ayında karşımıza çıktı. İmajlı görüşme yaparken ekran paylaşma sayesinde, WhatsApp, Zoom, Google Meet üzere profesyonel rakiplerine de yaklaştı. Fakat ekran paylaşmada en büyük meselelerden biri ses olmamasıydı. İşte WhatsApp bu manada Discord’a da göz kırpıyor.

WhatsApp sesli ekran paylaşma özelliği ile Discord rakibi mi olacak?

Discord forumlara benzeri yapısı, sohbet odalarıyla öne çıkan bir yapıya sahip. Buna karşın sohbet uygulaması, sesli ekran paylaşımı ile değerli bir gereksinimi karşılıyor. Bilhassa Discord kümeleri bir arada sinema, Youtube yayını izleme üzere faaliyetler yapabiliyor.

İşte WhatsApp ekran paylaşımı özelliği de bu manada sesli hale geldi. Artık kullanıcılar ekran paylaşımı yaparken sesi de paylaşabilecek. Bildiğiniz üzere bu özelliğin olmaması bir müddettir eleştiriliyor. Pekala WhatsApp sesli ekran paylaşma özelliği ne vakit gelecek?

Aslında şu an için resmi bir WhatsApp güncellemesi ortaya çıkmış değil. Lakin bu hususta kıymetli bir sızıntı ortaya çıktı. Buna nazaran WhatsApp ekran paylaşma özelliği ile alakalı yeni bir güncelleme kodunda sesli ekran paylaşma notu yer aldı. Bu kod satırlarında ise: ““Yeni: Görüntü ve müzik sesini birlikte dinleyin. Ekran paylaştığınızda aygıtınızda çaldığınız ses de görüşmenizdeki bireylerle paylaşılacaktır” formunda Türkçe’ye çevrilebilecek bir tabir bulunuyor.

Bu satır, Android için WhatsApp beta uygulamasının 2.23.25.20 sürümünde yer aldı. Bu manada özelliğin şu an için Android için denendiğini düşünüyoruz. Özelliğin birinci beta denemelerinin de yakında karşımıza çıkması muhtemel.

Şu an için özelliğin nasıl çalıştığı belirli olmasa da hem iş hem de cümbüş tarafında kıymetli potansiyellere sahip. Natürel ki bu özelliğin bir arada sinema izlemeyi de destekleme ihtimali yüksek. Tekrar de Netflix ya da benzeri bir platformda sesli ekran paylaşımı için pürüzler olması da beklenen.

Buna rağmen görüntü görüşme sırasında görüntü izleme, sesli paylaşımlar yapmak üzere daha etkileşimli bir tecrübe de karşımıza çıkacağa benziyor. WhatsApp bildiğiniz üzere kanallar, topluluklar üzere özellikler ile çok daha etkileşimli hale gelmeye çalışıyor. Sizce bu yeni WhatsApp özelliği ile nitekim de daha etkileşimli sohbetlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir mi?

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/whatsapp-sesli-ekran-paylasma-ozelligi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir