Ulaştırma Bakanlığı, Doğu Ekspresi biletlerinin aldatıcı pazarlamaya karşı uyarıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, birtakım seyahat acentelerinin Doğu Ekspresi biletlerini Turistik Doğu Ekspresi üzere pazarlamaya çalıştığını belirterek vatandaşları uyardı. Bakanlık, bilet satış yetkisi olmayan acentelerin biletlerinin iptal edileceğini ve TÜRSAB’a bildirileceğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanlığı, Doğu Ekspresi biletlerinin aldatıcı pazarlamaya karşı uyarıyor
  • 0
  • 3
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, kimi seyahat acentelerinin “Doğu Ekspresi” biletlerini, yeni dönem seferlerine 11 Aralık’ta başlayacak olan “Turistik Doğu Ekspresi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun Turistik Doğu Ekspresi‘ni 11 Aralık’ta Ankara‘dan Kars‘a gerçekleştirilecek birinci seferine uğurlayacağı söz edildi.

Söz konusu acentelerin ferdi satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceği ve bu acentelerin Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) bildirileceği söz edildi.

Vatandaşlardan, Ankara ile Kars çizgisindeki seyahatlerini planlarken Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi trenleri ortasındaki farklılığa dikkat etmelerinin istenildiği açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Ankara ile Kars sınırında pulman ve kuşetli vagonlardan oluşturulan Doğu Ekspresi her gün karşılıklı sefer yapıyor ve 1300 kilometrelik Ankara ile Kars güzergahında 53 istasyonda duruşu bulunuyor. Bu trenin tüm biletleri bir ay öncesinden ferdi satışa sunuluyor. Bu tren için rastgele bir seyahat acentesinin turistik gayeli tren tipi satış yetkisi bulunmuyor.

Ankara’dan pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde ve Kars’tan çarşamba, cuma ve pazar günlerinde hareket edecek halde seferlerine başlayacak olan Turistik Doğu Ekspresi ise turizm gayeli özel bir tren olup, Ankara ile Kars tarafında Erzincan ve Erzurum’da, Kars ile Ankara tarafında ise İliç, Divriği ve Sivas’ta yaklaşık 3’er saatlik duruşlar yapıyor. Turistik Doğu Ekspresi tren bilet satışlarının ise yaklaşık yüzde 35’i TCDD Nakliyat tarafından 1 ay öncesinden kişisel satışa sunulurken öbür vagonlarının satış hakları ise TÜRSAB tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentelerine kura ile verildi.”

TCDD Nakliyat Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşların seyahat gereksinimlerini karşılamak üzere her gün sefer yapan Doğu Ekspresi biletlerinin turistik emelli satış haklarının rastgele bir seyahat acentesine verilmediği belirtilen açıklamada, bu kapsamda, www.tcddtasimacilik.gov.tr web sitesinde Turistik Doğu Ekspresi için bilet satış yetkisi olan seyahat acentelerinin ilan edildiği, bunların dışındaki seyahat acentelerine prestij edilmemesi gerektiği bildirildi.

Turistik Doğu Ekspresi cins fiyatlarının acentelerin sunduğu hizmete nazaran değiştiği belirtilen açıklamada, yetkili seyahat acentelerinin cins paketlerini çeşide katılanların duruş noktaları, doğal, tarihi ve kültürel yerleri gezmeleri, yeme-içme muhtaçlıkları ile Kars’ta konaklamaları üzere gereksinimlere nazaran planladığı ve buna nazaran fiyat belirlediği tabir edildi. Bu hizmetler konusunda TCDD Nakliyat’ın rastgele bir tasarrufu bulunmadığı, TCDD Nakliyat’ın yalnızca Turistik Doğu Ekspresi seferinden sorumlu olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA / İktisat

Haberler.com

https://www.haberler.com/ekonomi/ulastirma-bakanligi-dogu-ekspresi-biletlerinin-yaniltici-pazarlamaya-karsi-uyariyor-16584667-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir