Bitlis Valisi, uzaydan çekilen Nemrut Krater Gölü fotoğrafı için astronotu kente davet etti

Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, uzaydan çektiği Nemrut Krater Gölü fotoğrafı için Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotlarından Andreas Mogensen’ı kente davet etti. Nemrut Krater Gölü, dünyanın ikinci büyük krater gölü olarak biliniyor ve toplumsal medyada büyük ilgi gördü.

Bitlis Valisi, uzaydan çekilen Nemrut Krater Gölü fotoğrafı için astronotu kente davet etti
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

BİTLİS (İHA) – Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, uzaydan çektiği Nemrut Krater Gölü fotoğrafı için Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotlarından Andreas Mogensen’ı kente davet etti.

Bitlis Valiliği ve Tatvan Kaymakamı Remzi Demir ve birçok kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşunun da alıntılayarak paylaştığı fotoğraf, vilayette gündem konusu oldu. Fotoğrafı çeken Astronot Andreas Mogensen’ı da etiketleyerek toplumsal medya üzerinden paylaşımlar yapan vatandaşlar, uzaydan çekmiş olduğu tabiat olağanüstüsü Nemrut Krateri’ni yerinde görmesi için astronotu Bitlis’e davet etti.

Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu da, astronot Andreas Mogensen’ı tabiat olağanüstüsü Nemrut Krater Gölü’nü görmesi için Bitlis’e davet etti. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotlarından Andreas Mogensen’ı İhlas Haber Ajansı aracılığıyla Bitlis’e davet eden Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, “Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Andreas Mogensen tarafından toplumsal medyada paylaşılan fotoğrafla dünya ve ülkemiz gündemine taşınan yeryüzü cenneti Nemrut Krater Gölü, vilayetimizin sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerdendir. Nemrut Krater Gölü, 2 bin 250 rakımlı 13 kilometrekare büyüklüğündeki bir krater gölüdür. Türkiye’nin birinci, dünyanın ikinci büyük krater gölü olup, suya bağlı turizm temasıyla 2010 yılı Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) çerçevesinde ‘Mükemmeliyet Ödülü’ alanlarından biri olarak ilan edilmiştir. Nemrut yanardağımız en son 1440 tarihinde faaliyet göstermiştir. Patlamalar sonucu oluşan ve krater ağız genişliği 48 metrekare olan Nemrut Krater Gölü, yağmur sularıyla beslenen irili ufaklı 5 adet göl bulunmaktadır. Sizin aracılığınızla vilayetimizin eşsiz hoşluğunu dünya gündemine taşıyan astronot Andreas Mogensen’i ülkemize ve vilayetimize davet etmek istiyorum” biçiminde konuştu. – BİTLİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Turizm

Haberler.com

https://www.haberler.com/haberler/bitlis-valisi-uzaydan-cekilen-nemrut-krater-golu-fotografi-icin-astronotu-kente-davet-etti-16584621-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir