Ubisoft oyunlarında reklam mı göstermeye başlayacak?

Ubisoft, oyunlarında birden teğe ekranın ortasında beliren reklamlar göstermeye başladı. Ubisoft’tan ise açıklama geldi

Ubisoft oyunlarında reklam mı göstermeye başlayacak?
  • 0
  • 8
  • 26 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Oyun sanayisinin önde gelen şirketlerinden Ubisoft, yakın vakitte eski Assassin’s Creed oyunlarının yükleme ekranlarında pop-up reklamlar yayınladığı argümanıyla tenkitlerin gayesi oldu. Çeşitli oyun platformlarındaki kullanıcılardan gelen bildiriler, bu oyun içi reklamların serinin son oyunu Assassin’s Creed Mirage için bir Black Friday fırsatını tanıttığını gösteriyor.

Ubisoft’tan beliren reklama dair açıklama geldi

Tartışma, bir kullanıcının Xbox One’ın Reddit sayfasında bir görüntü paylaşması ve serinin 2018’de çıkan oyunu Assassin’s Creed Odyssey’de haritaya erişme teşebbüsü sırasında müdahaleci bir reklam tecrübesini göstermesiyle ortaya çıktı. Oyuncunun devam etmesine müsaade vermeden evvel, oyun Assassin’s Creed Mirage için tam ekran bir reklam görüntüledi ve oyunun devam edebilmesi için manuel olarak kapatılması gerekiyordu. Bu açılır pencerelerin oyun oturumu başına bir defa ortaya çıkabileceği ve birtakım kullanıcıların oyunu başlatırken de emsal kesintilerle karşılaştığı görülüyor.

Bu cins reklam uygulamaları daha çok taşınabilir oyunlarla ilişkilendiriliyor ve şimdiye kadar konsollar ve PC’deki AAA oyunlarda bu cins kesintilerden büyük ölçüde kaçınıldı. Oyun topluluğu, sürükleyici ve kesintisiz bir oyun tecrübesinin sürdürülmesinin ehemmiyetini vurgulayarak, müdahaleci reklamlar sunma teşebbüslerine karşı çıktı. Ubisoft’un bu alana girmesi, bilhassa de şirketin son vakitlerde NFT’ler üzere tartışmalı kavramları keşfetmesi ışığında, birçok oyuncuyu kızdırdı ve dehşete düşürdü.

Tepkilere karşılık veren Ubisoft, Rock Paper Shotgun’a bir açıklama yaparak oyun içi pop-up reklamları “teknik bir hataya” bağladı ve bu yanlışın fark edilmesinin akabinde derhal giderildiğini belirtti. Şirket sorunun çözüldüğünü tez etse de, bu olay para kazanma stratejileri ile oyuncu tecrübesi ortasındaki hudutlar hakkındaki tartışmaları yine alevlendirdi.

Geleneksel olarak, oyun şirketleri ana menülerdeki alanları ilgili oyunların yahut indirilebilir içeriklerin reklamı için kullanmış ve bu uygulama oyuncular tarafından ekseriyetle müsamahayla karşılanmıştı. Lakin, reklamların direkt oyun tecrübesinin içine yerleştirilmesi, birçok kişi tarafından kabul edilemez olarak görülmekte ve oyun ortamının amaçlanan sürükleyici tabiatını bozmakta.

Oyun topluluğu bu son gelişmeyi değerlendirirken, Ubisoft’un açıklamasının hoşnutsuzluğu bastırmak için kâfi olup olmayacağı ya da oyuncuların itimadını tekrar tesis etmek ve oyun tecrübesinin bütünlüğünü korumak için öbür adımlar atılması gerekip gerekmeyeceği şimdi belirli değil.

Zira oyuncular Ubisoft’un “teknik hata” açıklamasına inanmıyorlar ve bu reklam gösterme işini bir reaksiyon ölçme olarak kullandıklarını düşünüyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ubisoft-oyunlarinda-reklam-gostermeye-mi-baslayacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir