Türkiye, Malezya’ya savaş gemisi ihracatı yapacak!

Malezya, LMS Batch 2 ihalesi kapsamında Türkiye’den savaş gemisi tedarik etme niyetinde olduklarını açıkladı. İşte detaylar…

Türkiye, Malezya’ya savaş gemisi ihracatı yapacak!
  • 0
  • 7
  • 26 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Deniz savunma sanayii için değerli bir gelişme olarak Malezya, LMS Batch 2 ihalesi kapsamında Türkiye’den savaş gemisi tedarik etme isteklerini açıkladı. Malezya Savunma Bakanı Mohammad Hassan’ın bir sunum sırasında açıkladığı bu karar, Malezya ve Türk şirketleri ortasında savunma sanayii alanında bir işbirliğine işaret ediyor.

Savaş gemisi ihracatı ihalesine katılan Türk şirketleri ortasında STM, ASFAT ve Dearsan yer alıyor

Ancak DefenceTurk’ün haberine nazaran, kazanan teklifin detayları ve satın alınacak savaş gemisi sayısı şimdi açıklanmış durumda değil.

STM, daha evvel Ukrayna’nın MİLGEM korvet tedarik projesindeki başarısıyla, ASFAT ise PN MİLGEM projesindeki katkısıyla gemi inşa alanında kıymetli kilometre taşları elde ederek kendilerini kanıtlamışlardı. Dearsan’ın C92 korvet tasarımı ile ihaleye girmesi, ihale sürecine yeni bir rekabet katmanı ekliyor.

Defense Security Asia’nın raporlarına nazaran Malezya Kraliyet Donanması bu yıl içinde üç LMS Batch 2 savaş gemisi satın almayı hedefliyor ve sonraki periyotta de beş gemi daha almayı planlıyor. Potansiyel işbirliği her iki ülke için de stratejik bir atılıma işaret ediyor ve Malezya’nın donanma kabiliyetlerini arttırırken Türkiye’ye de gemi imalatı ve tedarikindeki uzmanlığını sergileme fırsatı sunuyor.

İlginç bir halde Malezya, aslen Ukrayna için inşa edilmiş olan ADA sınıfı korvetlerin tedarikini de düşünüyor. Haber, Ukrayna’nın gemileri amaçlanan biçimde konuşlandıramaması nedeniyle Malezya’nın bunları satın almayı düşünebileceğini ve muhtemelen Ukrayna’nın yepyeni plandan sapmasını telafi edebileceğini öne sürüyor. Bu stratejik değişimin Malezya Donanması’na tedarik sürecinde üç yıl kazandıracağı öngörülüyor.

Türkiye menşeli MİLGEM tasarımı, başlangıçta Türk Donanması için inşa edilen dört adet ADA sınıfı korvet ile milletlerarası tanınırlık kazanmıştı. Dizaynın daha sonra Pakistan Donanması ismine Sea Ceptor hava savunma sistemi için 12 dikey fırlatma sistemi üzere modifikasyonlar içeren uyarlamaları, MİLGEM platformunun esnekliğini ve çok taraflılığını de gösteriyor.

Ukrayna’nın MİLGEM gemilerini sipariş eden ikinci ülke olması, Türk deniz savunma sanayii teknolojisinin global cazibesini ve uyarlanabilirliğini daha da vurguluyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/turkiye-malezya-savas-gemisi-ihracati

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir