Türk savunma sanayinden 170 ülkeye rekor pahada ihracat!

Türkiye’nin 2023 yılı savunma sanayi ihracat pahaları açıklandı. İşte karşınızda rekor artışında kıymetleri ve ayrıntıları…

Türk savunma sanayinden 170 ülkeye rekor pahada ihracat!
  • 0
  • 3
  • 3 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Türkiye’nin yerli ve ulusal savunma sanayi atılımı kapsamında başlatılan projeler yeni başarılara imza atmaya devam ediyor. Bahsi geçen projeler kapsamında Türkiye 2023 yılı savunma sanayi ihracatı pahasında rekora ulaştı. Geçen yıla kıyasla yüzde 10’luk artış yıl bitmeden yaşandı. İşte Türkiye’nin 2023 yılı savunma sanayi ihracat kıymeti ve detayları…

400 milyon dolar artışla rekora koşuyoruz!

170 ülkeye 230 dan fazla savunma sanayi eseri ihracatı yapan Türkiye pazarda son yılların odak noktalarından biri haline geldi. TUSAŞ, Baykar, Alp Havacılık, Roketsan, Aselsan üzere havacılık şirketlerinin yaptığı atılımlarla Türkiye dikkatleri üzerine çekti. Daha sonrasında Otokar, BMC, Nurol Makine üzere bilhassa kara araçları konusundaki şirketlerinde ismini duyurmasıyla sayılar artmaya başladı.

Bunun yanında yan sanayi üretimlerini de yapan Türkiye bu eserleri yurtdışına satmasıyla birlikte önemli oranda dövizi de ülke içerisine getiriyor. 2022 yılında 4,4 milyar dolar düzeyindeki ihracat bedeli 2023 yılının Kasım ayında ise yüzde 10’luk artışla toplamda 4,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye yapmış olduğu atılımlarla birlikte geçen yıla kıyasla ihracat kıymetini hem yüzde 10 oranında arttırdı hem de bu pahaya 2023 yılının 11. ayında yani yıl bitmeden ulaşmış oldu. Bahisle ilgili olarak 170 ülkeye ihracat yapan Türkiye toplamda 230 farklı savunma sanayi eserin satışını gerçekleştiriyor.

2023 yılının son sürprizi olaraksa MMU KAAN beklenirken birinci uçuşun akabinde seri üretime geçecek olan 5. jenerasyon yerli ve ulusal savaş uçağı için sipariş süreci başlayacak. Birinci alıcılar Türk Hava Kuvvetleri olurken devamında farklı ülkelere de ihracat yapılacağı biliniyor. Bunun yanı sıra HürJet için de üretim ve ihracat süreçleri devam ediyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/2023-turkiye-savunma-sanayi-ihracat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir