Tepebaşı Belediyesi Kızılinler Bal Kabağı Panayırı Ağır İştirakle Gerçekleşti

Tepebaşı Belediyesi tarafından Kızılinler’in cet tohumundan üretilen meşhur bal kabağının tanıtılması gayesiyle düzenlenen ‘Kızılinler Bal Kabağı Panayırı’ ağır iştirakle gerçekleşti. Panayırda konuşan Lider Ahmet Ataç, ‘Kızılinler’de bal kabağını, diğer yerlerde ön plana çıkan ve yetiştirilen eserleri hayata katıp, Türkiye’ye tanıtıp o emeği ve eseri uygun değerlendireceğiz’ dedi.

Tepebaşı Belediyesi Kızılinler Bal Kabağı Panayırı Ağır İştirakle Gerçekleşti
  • 0
  • 4
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Tepebaşı Belediyesi tarafından Kızılinler’in cet tohumundan üretilen meşhur bal kabağının tanıtılması maksadıyla düzenlenen ‘Kızılinler Bal Kabağı Panayırı’nda konuşan Tepebaşı Belediye Lideri Ahmet Ataç, “Kızılinler’de bal kabağını, öbür yerlerde ön plana çıkan ve yetiştirilen eserleri hayata katıp, Türkiye’ye tanıtıp o emeği ve eseri düzgün değerlendireceğiz” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve Kırsal Kalkınma Heyeti iş birliğiyle ‘Kızılinler Bal Kabağı Panayırı’ düzenlendi. Cet tohumu kullanılarak yetiştirilen bal kabaklarının tanıtımını artırmak maksadıyla bu yıl birinci sefer düzenlenen panayırda yöresel eser satış stantları, Tepebaşı Belediyesi grubunun ve Matematik Ev’inin açmış olduğu oyun stantları da ağır ilgi gördü. Panayıra katılanlar yöresel lezzetleri tadarken mahallî üretici de eserlerini tanıtma imkanı buldu.

“En çok bedeli kırsala vereceğiz”

Panayırın açılış konuşmasını gerçekleştiren Lider Ataç, “Biz burada ne vakit bir aktiflik yapsak bu büyük bina daima kalabalık olur ve birçok şey paylaşılır. O nedenle Kızılinler’e her geldiğimde mutlu olurum. Bir iklimsel kriz var. Bu krizi önlemede en çok bedeli kırsala vereceğiz. Zira kuraklık ve beslenme gelecekte dünyanın en büyük problemleri olacak. O nedenle biz, Kızılinler’de bal kabağını, öbür yerlerde ön plana çıkan ve yetiştirilen eserleri hayata katıp, Türkiye’ye tanıtıp o emeği ve eseri âlâ değerlendireceğiz. Ben bu panayırda emeği geçen grup arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

“Gelenekselleştirmek istiyoruz”

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Şurası Lideri Mehmet Kızılinler, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında tarlasında ürettiği eseri satabilmek için tüccar bekleyen sevgili üreticilerimizin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için kendi eserini ortaya çıkartıp pazarlayabilmesi için daima birlikte yeni bir tertibe gereksinimimiz olduğu çok net ortamda. Bu manada Kırsal kalkınma şurası olarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” diyerek düzenlenen panayırı klasik hale getirmek istediklerini belirtti.

Kızılinler Muhtarı Mustafa Gençtürk de panayırın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların akabinde Eskişehir Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği (ERBALDER) Balkanika Halk Oyunları Topluluğu ile Kızılinler’in halk oyunları grubu tarafından şov gerçekleştirildi.

Söyleşiler gerçekleşti

Panayırda ayrıyeten söyleşiler de gerçekleştirildi. Birinci söyleşide Kızılinler Mahallesinde üreticilik yapan bayan çiftçiler yer aldı. Bayan üreticilerden Sevinç Serhan, bilhassa meşhur bal kabağını ile neler yapılabildiğini anlattı. Serhan, “Yaklaşık 5 yıldan beri Tepebaşı Belediyesi Bayan Üretici Eserleri Satış Noktasında eserlerimi satıyorum. Sevgili Belediye Liderimiz Ahmet Ataç’a teşekkür ediyoruz” dedi.

“Üretici pazarlarının açılmasıyla ufkum açıldı”

Kızılinler Mahallesinde aile uzunluğu çiftçilikle uğraşan ve Tepebaşı Belediyesi Bayan Üretici Eserleri Satış Noktasında stant açan Emine Ünlüer, “Biz bu panayırdan çok mutlu olduk, bayan üreticiler olarak çok memnun olduk. Öncelikle Liderimize çok teşekkür ediyorum. Bize bu kelam hakkını kendisi verdi. Üretici pazarlarını açtı, benim ufkum açıldı. Ben liderimiz sayesinde çilek yetiştirdim, safran yetiştirdim. Bunlar köyümüzde daima birinci. Ben liderimizin her vakit duacısıyım. Biz bu ortada her şeyi yetiştiriyoruz. ve yetiştirdiğimiz eserleri de satıyoruz” diye konuştu.

“Yöresel eserlerin tanıtılması çok önemli”

İkinci söyleşi de Tepebaşı Kırsal Kalkınma Şurası Lideri Kızlinler ve Eskişehir Aşçılar Derneği Lideri Kemal Kaya tarafından gerçekleştirildi. Kızılinler, bal kabağının cet tohumlarıyla yetiştirildiğini ve lezzetinin dayanıklılığının yüksek olduğunu tabir ederken, Kaya da “Eskişehir hem tarım bakımından hem hayvancılık bakımından hem insan kalitesi bakımından nadir kentlerden bir tanesi. Burada yüksek bir mozaik kelam konusu. Bu nedenle yöresel eserlerin tanıtılması çok önemli” tabirlerini kullandı.

Panayırın sonunda tüm protokol, bal kabağı ve öteki üretilen eserlerle yapılan yöresel lezzetlerin tadına bakarak, emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Kızılinler davet salonunda gerçekleşen panayıra Tepebaşı Belediye Lideri Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Işık Süllü, CHP Tepebaşı İlçe Lideri Atilay Dalgıç, Eskişehir Kent Kurulu Lideri Nuray Akçasoy, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. – ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hayat

Haberler.com

https://www.haberler.com/yasam/tepebasi-belediyesi-kizilinler-bal-kabagi-panayiri-yogun-katilimla-gerceklesti-16571647-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir