Tehlikede miyiz? Güneş’te Dünya’nın tam 60 katı büyüklüğünde kara delik açıldı!

Güneş’teki 60 Dünya’dan daha büyük devasa kara delik, üzerimize üstün süratli güneş rüzgarı yayıyor. İşte ayrıntılar…

Tehlikede miyiz? Güneş’te Dünya’nın tam 60 katı büyüklüğünde kara delik açıldı!
  • 0
  • 2
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Son vakitlerde Güneş’in ekvatorunun yakınında koronal delik olarak bilinen devasa, karanlık bir bölge ortaya çıktı. Kara delik, alışılmadık derecede süratli güneş rüzgârının Dünya’ya yanlışsız süratle ilerlemesine imkan tanıyor. Bir koronal delikteki manyetik alan, güneşin geri kalanından farklıdır. Bu manyetik alan çizgileri yüzeye geri dönmek yerine açıkta kalır ve uzaya yanlışsız uzanır.

Güneş’te açılan kara delik nelere yol açabilir?

Güneşin yüzeyinde muazzam büyük bir kara delik açıldı ve güneş rüzgarı olarak bilinen alışılmadık derecede süratli radyasyonun güçlü akışlarını direkt Dünya’ya yayıyor. Bilim insanları, 60 Dünya’dan daha geniş olan süreksiz boşluğun boyutunun ve yöneliminin, güneş döngüsünün bu kademesinde gibisi görülmemiş bir durum olduğunu söylüyor.

Güneş üzerindeki koronal delik olarak bilinen dev karanlık bölge, 2 Aralık’ta güneşin ekvatorunun yakınında şekillendi ve 24 saat içinde yaklaşık 800 bin kilometre maksimum genişliğe ulaştı. 4 Aralık’tan beri bu delik direkt Dünya’ya işaret ediyor.

Uzmanlar başlangıçta bu deliğin orta şiddette (G2) bir jeomanyetik fırtınayı tetikleyebileceğini, bunun da önümüzdeki birkaç gün boyunca radyo kesintilerini ve güçlü kutup ışıklarını tetikleyebileceğini öngördü. Fakat Spaceweather.com’a nazaran güneş rüzgarı beklenenden daha az ağır olduğundan ortaya çıkan fırtına şu ana kadar zayıf (G1) oldu. Lakin yüksek enlemlerde auroralar hâlâ mümkün.

Deliğin güneşte ne kadar mühlet kalacağı belirli değil, lakin NOAA’ya nazaran evvelki koronal delikler geçmişte tek bir güneş dönüşünden (27 gün) daha uzun müddet dayanmıştı. Sonuç olarak delik yakında Dünya’dan uzaklaşacak.

Koronal delikler Güneş döngüsünün rastgele bir noktasında meydana gelebilir, lakin aslında bunlar solar asgarî sırasında daha yaygındır. Solar azamî sırasında ortaya çıktıklarında, olağanda ekvatora yakın değil, güneşin kutuplarına yakın pozisyonda bulunurlar. Bu nedenle, Güneş azamisine bu kadar yakınken ekvatorun yakınında böylesine büyük bir deliğin nasıl açıldığı ise gizemini koruyor.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/gunes-uzerinde-kara-delik-acildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir