Bluesky, kullanıcıların sesine kulak verdi!

Başta davetle kullanılabilen Twitter’a benzeyen Bluesky halka açık web arayüzü özelliğini duyurdu. Lakin reaksiyonlar üzerine vazgeçti.

Bluesky, kullanıcıların sesine kulak verdi!
  • 0
  • 1
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Bluesky Twitter’a benzeyen özelliğiyle dikkat çekiyor. Geçen ay Bluesky, herkesin platformundaki gönderileri görüntülemesine imkan tanıyan halka açık genel web arayüzü açacağını duyurdu. Hatta uygulamaya davet edilmeyen bireyler bile platformdaki tüm özellikleri görüntüleyebilecek. Lakin bu durum kullanıcıların pek güzeline gitmedi. Bluesky itirazları dikkate aldı. Yeni yeni büyüyen uygulama, kullanıcıların gönderilerini genel webde görücüye çıkaracak değişiklikten vazgeçti. İşte detaylar…

Bluesky, halka açık genel web arayüzü özelliğinden vazgeçti!

Bluesky, X eski ismiyle Twitter’ın çalkantılı sürecinde piyasaya çıktı. Şirket kapalı beta özelliğinde olan bir güncellemeden kelam etti. Bluesky halka açık genel web arayüzü açacağını açıkladı. Lakin kullanıcılar bu yeni özellikten pek hoşnut değildi. Zira davet edilmese bile herkes profilleri ve gönderileri rahatlıkla görüntüleyebilecek.

Şirket, halka açık web lansmanı için ay sonunu işaret etti. Lakin hazırlıklar son tarihine yetişmedi. Ayrıyeten bu özellik kimi tedirginliklere yol açtı. Pek çok kullanıcı, X’te olduğu üzere hesaplarını özel, başka bir deyişle sadece arkadaşlara özel halde kullanmayı tercih ediyor. Hasebiyle kullanıcılar, bu özellik olmadan, gönderilerinin web üzerinde herkese açık hale getirilmesinden rahatsızdı.

Şirket çarşamba günü kullanıcıların yüreğine su serpen bir gönderi yayınladı. Bluesky yayınladığı gönderide halka açık bir web arayüzü açma planlarının geri çekildiğini duyurdu. Şirket, gelecek sürümde şimdi genel web görünümünün etkinleştirilmeyeceğini belirtti.

Yine de Bluesky, kullanıcılara gönderilerinizin, profilinizin ve beğenilerinizin tamamının herkese açık datalar olduğunu hatırlatıyor. Tıpkı vakitte Bluesky gönderilerinin özel yahut muhafazalı olduğunu düşünmesi gerektiği fikrine kurnazca karşı çıktı.

Bluesky birinci olarak şubat ayında sadece davetle kullanılabilen bir uygulama olarak piyasaya çıktı. Threads de dahil olmak üzere yeni Twitter/X rakipleri ortaya çıktığından beri geçen aylarda sadece davetle kullanılabilen bir uygulama olma özelliğini korudu. 

Şirketin halka açılmak için ivedisi yok üzere görünüyordu. Sonuç olarak kullanıcılar, gerektiğinde hesaplarını kilitleme seçeneğine sahip olacaklarını düşünüyordu. Hasebiyle bu hususta kendilerini rahat hissettiler.

Ancak Bluesky , kullanıcı profilleri için rastgele bir özel mod seçeneğinden önce herkese açık arayüzün geleceğini duyurdu. Bunun üzerine kullanıcılar reaksiyon gösterdi. Görünen o ki Bluesky, halka açık web arayüzünün başlatmayarak kullanıcı tabanını dinlediğini gösterdi.

Şirket bunun yerine bir devre dışı bırakma aracının kullanıma sundu. Lakin yeniden de bu özellik yerine profillerini özel olarak ayarlama seçeneği hesap kapalılığı açısından daha güzel bir seçenek olurdu.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/bluesky-halka-acik-genel-web-arayuzu-ozelliginden-vazgecti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir