Tamirci ustası çamaşır makinesini hurma soyma makinesine dönüştürdü

Amasya’da yaşayan bir tamirci ustası eski çamaşır makinesini hurma soyma makinesine dönüştürerek günde 20 kişinin gerçekleştirebileceği işi tek başına yapmayı sağladı. Tamirci Mustafa Çal, hurdaya ayrılan eski araçların modüllerini da bahçe motoru römorku imalinde pahalandırıyor.

Tamirci ustası çamaşır makinesini hurma soyma makinesine dönüştürdü
  • 0
  • 0
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Amasya‘da yaşayan bir tamirci ustası eski çamaşır makinesini hurma soyma makinesine dönüştürerek günde 20 kişinin gerçekleştirebileceği işi tek başına yapmayı sağladı. Tamirci Mustafa Çal, hurdaya ayrılan eski araçların modüllerini da bahçe motoru römorku üretiminde kıymetlendiriyor.

İl merkezine bağlı Çiğdemlik köyünde yaşayan oto tamircisi Mustafa Çal, birebir vakitte yörede son yıllarda değerli bir gelir kapısı olan cennet hurması üreticiliği de yapıyor. Kurusu daha bedelli olan bu meyvenin kabuğunu soyma sürecini kolaylaştırmak için kolları sıvayan evli ve 3 çocuk babası Çal, eski çamaşır makinesinin gövdesiyle kasnağını da kullanarak hurma soyma makinesi geliştirdi. Kasnağın bağlı olduğu mile takılan meyveler döndükçe birkaç saniyede bıçakla soyulabiliyor. Makinenin karşısına konulan araç koltuğuyla bu iş oturarak yapılabiliyor. Soyulan meyve kabukları da hayvanlara yem oluyor.

Sabahtan oturup akşama kadar çalışmasıyla yaklaşık bir ton meyveyi soyabileceğini belirten 40 yaşındaki Çal, “Bir ton hurmayı olağanda günde 15 – 20 kişi fakat soyabilirdi. Ben makinemizle vakitten ve işçilikten tasarruf sağladım” dedi.

Elinden her iş gelen Çal, atölyesinin önüne getirilen hurda araçların kesimlerini da bahçe motoru römorku imalinde değerlendirdiğini söyledi. Çalışmaları takip eden Amasya Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri yetenekli çiftçiyi kutladı. – AMASYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî

Haberler.com

https://www.haberler.com/yerel/tamirci-ustasi-camasir-makinesini-hurma-soyma-makinesine-donusturdu-16590365-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir