Steve Jobs’ın 50 yıl evvel imzaladığı çek, açık artırmada binlerce dolara alıcı buldu!

Apple’ın Kurucu Ortağı Steve Jobs tarafından imzalanan yalnızca birkaç dolarlık çek, binlerce dolara alıcı buldu.

Steve Jobs’ın 50 yıl evvel imzaladığı çek, açık artırmada binlerce dolara alıcı buldu!
  • 0
  • 2
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Dünyaca ünlü isimlerin imzasını taşıyan yahut onlara ilişkin olan eşyalar, vakitle adeta birer mücevher haline dönüşebiliyor. Bu eşyalar ise birçok vakit büyük şirketlerin kurucularına ilişkin oluyor. Son olaraksa teknoloji devi Apple’ın Kurucu Ortağı olan Steve Jobs’ın verdiği bir çek, açık artırmada on binlerce dolara alıcı buldu.

Steve Jobs’ın verdiği çek, açık artırmada on binlerce dolara alıcı buldu! İşte hikayesi

Aktarılan bilgilere nazaran Apple’ın kuruluşundan yaklaşık 4 ay sonra Steve Jobs, şirketin gereksinim duyduğu materyalleri satın almak üzere RadioShack isimli elektronik eser mağazasına bu çeki verdi. Bu çekin pahası ise 4,01 dolar idi.

Jobs’ın 4,01 dolarlık bu ödemeyi hangi eser için yaptığı tam olarak belgisiz. Fakat bu harcama muhtemelen Apple’ın birinci bilgisayarının bir donanım modülüyle ilgiliydi. Zira o devirde şirket, birinci bilgisayarını geliştirme basamağındaydı.

Çeki incelediğimizde, 1976 yılına ilişkin, yani yaklaşık 50 yıllık olduğunu görüyoruz. Üzerinde ‘Apple Computer Company’ yazıyor. Dahası, adres kısmında Jobs’ın meskeninin adresi (770 Welch Rd #154, Palo Alto, CA 94304, Amerika Birleşik Devletleri) yer alıyor. Buna ek olarak Steve Jobs’ın el yazısı ile yazılmış ismi de bulunuyor. Pekala bu çek kaç paraya satıldı?

Geçtiğimiz günlerde RR Müzayede Evi’nde satışa sunulan Steve Jobs’ın RadioShack’e verdiği çek, son teklif ile 46 bin 63 dolara alıcı buldu. Başlangıç fiyatı ise 22 bin dolardı. Bu müzayede konutunda daha evvel de Apple ile ilgili satışlar gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz sene yapılan bir açık artırmada ise Steve Jobs tarafından 1970 ve 1980’lerde giyildiği belirtilen “kullanılmış fakat eskimemiş” kahverengi terlik, 218 bin dolara satıldı. Birkenstocks markasına ilişkin bu çift terlikte Jobs’ın ayak izi bile görünüyordu.

Apple anıları daima olarak açık artırmaya çıkıyor ve epeyce yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/steve-jobs-radioshack-ceki-muzayede

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir