Sonsuzluk işareti nasıl yapılır? 193∞

Sonsuzluk işareti klavyede bulunmadığı için birçok kişi sonsuzluk işareti nasıl yapılır diye merak ediyor. Yazımızda ayrıntılarıyla anlattık.

Sonsuzluk işareti nasıl yapılır? 193∞
  • 0
  • 1
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Sonsuzluk işareti matematikte sonu olmayan, edebiyatta ise ebedi (sonsuz) manasına gelmektedir. Toplumsal medyada sıklıkla karşımıza çıkan bu sembol bilgisayar klavyesinde bulunmadığı için birçok kişi “sonsuzluk işareti nasıl yapılır?” diye merak ediyor. Biz de bu yazımızda PC, Mac ve telefonda nasıl yapılır? anlatacağız. Ayrıyeten sonsuzluk işaretini kopyala yapıştır yapmak isteyenler için paylaşacağız.

Sonsuzluk işareti nasıl yapılır?

Windows bilgisayar klavyesinde sonsuzluk işareti yapmak için Alt+236 veya ALT+8734 kombinasyonunu kullanın. Yani ALT tuşuna basılı tutup Numpad’de sırasıyla 236 tuşlarına basın. Yahut ALT tuşuna basılı tutup Numpad’de sırasıyla 8734 tuşlarına basın. Mac’de Option + 5 kombinasyonu ile sonsuzluk simgesini yapabilirsiniz. iPhone ve Android telefonda sonsuzluk işareti yapmanın en pratik yolu kopyala yapıştır metodudur.

Eğer ALT + 236 yahut ALT + 8734 tuşlarına bastığınızda sonsuzluk işareti çıkmıyor, bunun yerine ì yahut ▲ simgeleri çıkıyorsa, sonsuzluk işaretini ∞ kopyala yapıştır yaparak kullanın. Bu sorun Windows 10’da yaşanmaktadır.

Sonsuzluk işareti kopyala ∞

Yanda paylaştığımız sonsuzluk işaretini seçip ∞ ∞ ∞ kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk işaretinin manası nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Sonsuzluk işareti, İngiliz matematikçi John Wallis tarafından 1655 yılında icat edilmiştir. Bu sembol birinci başta matematiksel, fizikî ve metafiziksel olmak üzere üç ana cinste sonsuzluğu ayırt etmek için kullanıldı. Günümüzde ise bunlara ek olarak edebiyatta ebedilik yani sonsuza dek yaşayan manasında kullanılıyor.

Bu işaret Türkiye’de bilhassa 193∞ yazarken kullanılır. Siz ne için kullanmayı düşünüyorsunuz. Bizimle yorum kısmından paylaşırsanız seviniriz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/sonsuzluk-isareti-nasil-yapilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir