Sarsıntının Vurduğu Hatay’da Ahşap Ustası İşine Devam Ediyor

Hatay’da zelzelede yerle bir olan Uzun Çarşı’daki ahşap ustası, mesleğini devam ettirmek için gençlere davette bulunuyor.

Sarsıntının Vurduğu Hatay’da Ahşap Ustası İşine Devam Ediyor
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Depremin vurduğu Hatay’da, 40 yıllık ahşap ustası yerle bir olan Uzun Çarşı’daki iş yerini bırakmadı. Ahşap oymacılığı yapan Halil İbrahim Sümer, dedesinden ve babasından öğrendiği mesleğin kentteki son temsilcisi olarak, “Bu mesleği devam ettirmek için gençlerimize davette bulunuyorum” dedi.

Kahramanmaraşlı merkezli zelzelelerde Hatay’da da büyük yıkım yaşandı. Antakya ilçesinde bulunan tarihi Uzun Çarşı da sarsıntıda yerle bir oldu. Uzun Çarşı’nın 40 yıllık esnafı Halil İbrahim Sümer, ekmek teknesini bırakmayarak işyerini tekrar ayağa kaldırdı. Tahtalara biçim vererek geçimini sağlayan Sümer, ahşap dükkanında; doğrama, hamur tahtası, kaşıklar, sofra masası, kaseler üzere eşyalar yapıyor. Dedesinden ve babasından gördükleriyle çocukluk vakitlerinden beri ahşap oymacılığı yapan Sümer, ahşabı oyarak yaptığı eşyaları ortalama 40 ila 800 TL ortasında satıyor.

“Çocukluğumdan beri bu mesleği seviyorum”

40 yıldır tahtalara biçim verdiğini tabir eden Halil İbrahim Sümer, dükkanda genelde ahşap işleri yaptığını belirterek, “Bu dükkanda 40 yıldır; doğrama, hamur tahtaları, kaşıklar, sofra masası ve tokmaklar üzere eşyaları yapıyorum. Dedemden ve babamdan gördüklerimi yapmaya çalışıyorum. Çocukluğumdan beri bu mesleği seviyorum” dedi.

“Gençlerimiz çağrımı dinleyip bu mesleği devam ettirsinler”

Ahşap oymacılığı mesleğinin son temsilcisi olduğuna dikkat çeken Sümer, kendinden sonra bu işi yapacak kimsenin olmadığını ve muhakkak bir vakit sonra bu mesleği bırakacağını vurgulayarak, “Bu mesleği devam ettirmek için gençlerimize davette bulunuyorum. Gençlerimiz çağrımı dinleyip bu mesleği devam ettirsinler. Şimdiki gençler masa başı iş istiyorlar ancak bu vakitte sıkıntı. Birtakım beşerler emeğe çok hürmet duyuyorlar” tabirlerini kullandı. – HATAY

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî

Haberler.com

https://www.haberler.com/yerel/depremin-vurdugu-hatay-da-ahsap-ustasi-isine-devam-ediyor-16610626-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir