Gaziantep’teki Furkan Apartmanı davası ertelendi

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda yıkılan ve 51 kişinin vefatına neden olan Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Furkan Apartmanı ile ilgili ikinci duruşma görüldü. Duruşmada uzman raporu yetersizliği nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden uzman raporunun talep edilmesi üzerine duruşma 17 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Gaziantep’teki Furkan Apartmanı davası ertelendi
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Depremde 51 kişinin öldüğü Furkan Apartmanı’nın ikinci duruşması görüldü

Bilirkişi raporu yetersizliğinden ileri tarihe ertelendi

Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

GAZİANTEP – Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde yıkılan ve 51 kişinin vefatına neden olan Gaziantep’in Nizip ilçesindeki Furkan Apartmanı ile ilgili ikinci duruşma görüldü. Görülen duruşmada eksper raporu yetersizliği nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden uzman raporunu talep edilerek duruşma 17 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinde Gaziantep’in Nizip ilçesi Mustafa Kökmen Bulvarı’nda bulunan Furkan Apartmanı da yıkıldı. Yıkılan binada enkaz altında kalan 51 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Olay sonrası Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Furkan Apartmanı ile ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.

Sanıklar hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası talep edildi

Tamamlanan soruşturmanın akabinde tutuklu sanıklar Yılmaz Şahin Y., Faik Ö., Nejdet A. ve Eyüp Ö. ile tutuksuz sanıklar Abdullah İhtilal S. ve Hasan Hüseyin S. hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma” hatasından 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası talep edilen iddianame Nizip Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Tutuklu sanıklar SEGBİS üzerinden davaya katıldı, tutuksuz sanıklar duruşmaya katılmadı

İddianamenin kabul edilmesinin akabinde ikinci duruşma Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Nizip Ağır Ceza Mahkemesindeki ikinci duruşmaya tutuklu sanıklar Nejdet A., Yılmaz Şahin Y., Faik Y. ve kardeşi Eyüp Ö. üzerinden katıldı. Tutuksuz sanıklar Hasan Hüseyin S. ve Abdullah İhtilal S.’nin katılmadığı duruşma sırasında sanık avukatları ile hayatını kaybedenlerin yakınları ve müşteki avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyeti yeni uzman raporu istedi, davayı erteledi

Duruşmada kelam alan sanıklar savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek hatasız olduklarını öne sürdü. Daha sonrasında taraf avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, eksper raporu yetersizliği nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden uzman raporunu talep ederek, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına hükmetti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Ocak 2024 tarihine erteledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Haberler.com

https://www.haberler.com/3-sayfa/gaziantep-teki-furkan-apartmani-davasi-ertelendi-16610617-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir