Polis uyardı! Çocukların güvenliği için bu iPhone özelliğini kapatın

ABD’de birçok polis departmanı, iOS 17 ile sunulan iPhone NameDrop özelliğinin güvenlik ihlali oluşturduğunu düşünüyor.

Polis uyardı! Çocukların güvenliği için bu iPhone özelliğini kapatın
  • 0
  • 5
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Apple, iOS 17 ile birlikte NameDrop isimli bir özelliği devreye aldı. AirDrop’a benzer halde çalışan bu özellik, kullanıcıların saniyeler içerisinde şahısları aktarmasına imkan tanıyor. Fakat ABD’de birçok polis departmanı, NameDrop’un çocukların güvenliğini tehlikeye atacağını söyledi.

iPhone NameDrop tehlikeli mi?

iOS 17.1 güncellemesinden sonra aktifleştirilen NameDrop, kullanıcıların telefon numaralarını, e-posta adreslerini ve fotoğrafları Apple aygıtları ortasında paylaşmalarına imkan tanıyor. Özellik, aygıt ekranlarını yaklaştırıp birbirine dokundurarak çalışıyor.

Fakat bu bilhassa birlikte 18 yaş altındaki birçok çocuğun tehlikeye girdiği düşünülüyor. Polisler, bilhassa yabancıların çocuklara çok kolay numara alıp verebileceğini söylüyor. Bundan ötürü ebeveynleri, NameDrop özelliğini devre dışı bırakmaya çağırdı.

ABD’nin Connecticut eyaletine bağlı bir polis departmanı ise uyarıyı toplumsal medya üzerinden yaptı. Kimi ebeveynler ise çocuklarının aygıtlarını güncelledikten sonra NameDrop’tan haberdar olmadıklarını belirtti. Fakat tüm ebeveynler, bu özelliğin risk oluşturduğunu düşünmüyor.

Apple ayrıyeten bu özelliğin iki etaplı doğrulama içerdiğini söylüyor. Yani iki iPhone ile NameDrop yapılırken, her iki tarafın da etkin formda doğrulamada bulunması gerekiyor. Polis departmanları ise Apple ile birebir fikirde değil.

Benzer bir tehlikenin aslında AirDrop ile de yapılabileceğini söylemek mümkün. Lakin NameDrop’un kolay halde rehber alışverişine imkan sağlaması, çocukları yabancılara karşı savunmasız bırakıyor üzere görünüyor.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/iphone-namedrop-guvenlik-uyarisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir