Oyun topluluğunun “delisi” Hideo Kojima’nın belgeseli geliyor! İşte çıkış tarihi

Oyun dünyasının “deli” direktörü Hideo Kojima ’nın ayrıntılı bir belgeseli, Disney Plus’ta yayınlanacak. İşte çıkış tarihi!

Oyun topluluğunun “delisi” Hideo Kojima’nın belgeseli geliyor! İşte çıkış tarihi
  • 0
  • 0
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


Disney Plus, efsanevi oyun dizayncısı Hideo Kojima hakkında, ünlü yaratıcının oyun stüdyosuna özel erişim sunan “Hideo Kojima: Connecting Worlds” isimli bir belgesel yayınlamaya hazırlanıyor. Çıkış tarihi de belirli oldu.

Hideo Kojima belgeseli 2024’ün başlarında, Disney Plus’ta yayınlanacak

Disney Plus yayın hizmetinde 2024’ün başlarında yayınlanması planlanan belgesel, Kojima’nın Death Stranding ve yakın vakitte ortaya çıkan OD projesinin geliştirilmesi sırasındaki yaratıcı sürecine perde gerisinden bir bakış sunuyor.

Hideo Kojima, ikonik Metal Gear serisinden yenilikçi Death Stranding ve gizemli OD’ye kadar oyun sanayisine yaptığı katkılarla tanınıyor. “Connecting Worlds” bu yılın başlarında Tribeca Sinema Festivali’nde prömiyerini yaptı ve Kojima’yı belgeselin fragmanında Guillermo Del Toro tarafından açıkça kullanılan bir terim olan “auteur” (Fransızca ‘yaratıcı yazar’) olarak konumlandırdı.

Belgesel, Hideo Kojima ‘nın oyun stüdyosuna eşi gibisi görülmemiş bir erişim ve yaratıcı zihnine dair içgörüler sunarken, belgeselin pahası hakkındaki görüşler farklılık gösteriyor. Kimi eleştirmenler belgeselin hayran hizmetine çok fazla eğildiğini savunuyor; Kotaku belgeseli “hayran hizmetinin en makûs türü” olarak tanımlıyor ve Kojima’nın mitolojisini şişirerek kimliğini gizlediğini öne sürüyor. Escapist de tıpkı fikirde ve sineması Kojima’nın 2019’da çıkan oyunu Death Stranding’in “bir saatlik reklamı” olarak nitelendiriyor.

Belgesel, Kojima’nın kişiliğine dair ipuçları sunsa da (tuhaflığı, titizliği ve sinemalara olan tutkusu vurgulanıyor), Kojima’nın eşsiz ve başarılı çalışmalarına katkıda bulunan faktörlere dair hudutlu bir içgörü sağlayarak yüzeysel bir keşif yaptığı için eleştiriliyor.

Game Awards’da yeni garip oyunu OD’yi duyuran Hideo Kojima’nın bu oyunu ve Death Stranding’i nasıl geliştirdiğini izlemek herkese ilgi cazip gelmeyebilir lakin bir göz atmakta yarar var. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/hideo-kojima-belgeseli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir