Nvidia ve Intel, ekran kartı için güçlerini birleştiriyor!

Nvidia ve Intel, ekran kartı üretiminde birleşiyor mu? Nvidia’nın üçüncü üretim ortağı olarak Intel’i seçtiği sav edildi.

Nvidia ve Intel, ekran kartı için güçlerini birleştiriyor!
  • 0
  • 1
  • 11 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Nvidia, üretim iştirakini çeşitlendirmek gayesiyle Intel ile görüşmeye hazırlanıyor. Başta ekran kartları olmak üzere yapay zeka çipleri için Intel’in fabrikalarını kullanmak istiyor. Nvidia CFO’su Colette Kress, kısa müddet evvel düzenlenen bir aktiflikte TSMC’ye alternatif aradıklarını söyledi.

Nvidia ve Intel, ekran kartı üretiminde iştirak kurabilir

Nvidia ve Intel’in bir müddettir iştirak için görüştüğü söyleniyor. Bu tezlere ait son açıklama ise Nvidia CFO’su Colette Kress’ten geldi. Intel Döküm Hizmetleri’ni (IFS) kullanıp kullanmayacağı konusunda tartışmaların devam ettiğini söyleyen Kress, Intel ile çalışmak istediklerini söz etti.

Konuyla ilgili açıklamasında CFO, “(Samsung ve TSMC’den sonra) Üçüncü bir fabrika ister miydik? Elbette. Nvidia’nın ekran kartlarına ve bilgi merkezi çiplerine yönelik artan talebi karşılamak için üretim kapasitesini artırması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Yarı iletken devi TSMC, Hopper ve Blackwell GPU aileleri dahil olmak üzere Nvidia’nın yapay zeka ve HPC çiplerinin büyük kısmını üretiyor. Samsung ise bir mühlet evvel Ampere mimarisine dayanan GeForce ekran kartlarını üretti.

Görünüşe nazaran Nvidia, üçüncü bir ortakla daha çalışmak istiyor. Intel’in IFS merkezlerinden yararlanmayı amaçlayan şirket, üretim yeteneklerini çeşitlendirerek pazardaki rekabeti müdafaayı hedefliyor. Bu iştirak ise Intel için kıymetli bir müşteri kazanmasına ve çip alanında Nvidia ile çalışmasına katkı sağlayabilir.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, ABD’nin ihracat kısıtlamaları yüzünden daha fazla çip üretmek zorunda olduklarını söyledi. Intel ile kurulacak paydaşlık, ABD’deki fabrikaları kullanmasına da yardımcı olacak.

Peki siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/nvidia-intel-ekran-karti-cip-ortakligi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir