Netanyahu’ya soğuk duş! Savunma Bakanı Gallant ortak basın toplantısı teklifini reddetti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ortalarında soğuk rüzgarlar estiği söylenen Savunma Bakanı Yoav Gallant’a ortak basın toplantısı yapmayı önerdiğini, fakat Gallant’ın bunu reddettiğini belirtti.

Netanyahu’ya soğuk duş! Savunma Bakanı Gallant ortak basın toplantısı teklifini reddetti
  • 0
  • 0
  • 4 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu düzenlediği basın toplantısında, İsrail‘in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik taarruzlarına ait değerlendirmede bulundu. Atakları nedeniyle İsrail‘e yönelik “uluslararası baskı olduğunu” fakat buna karşın maksatlarına ulaşmak için alan oluşturduklarını söyleyen Netanyahu, “Nihayetinde kararları biz veriyoruz ve son kararımız Hamas’ı yok etmek, rehinelerimizi iade ettirmek ve Gazze’de yeni bir terör denetiminin olmamasını sağlamaktır” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ortalarında soğuk rüzgarlar estiği söylenen Savunma Bakanı Yoav Gallant’a ortak basın toplantısı yapmayı önerdiğini fakat Gallant’ın bunu reddettiğini belirtti.

“GAZZE’NİN GELECEĞİNE AİT ABD İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI YAŞIYORUZ”

Netanyahu, Gazze’ye akınlarındaki üç maksatlarından ikisine (esirlerin geri getirilmesi, Hamas’ın yok edilmesi) ABD’nin takviye verdiğini lisana getirdi. Açıkça söylemese de hücumlar sonrası Gazze’nin geleceğine ait ABD ile görüş ayrılıkları olduğunu belirten Netanyahu, şunları tabir etti; “Bütün bu amaçlara nasıl ulaşılacağı konusunda fikir ayrılıkları var. Sonuçta bu bizim savaşımız. Kararları vermek zorundayız. Sonuçta kararları biz veriyoruz. Amerikalı dostlarımızı ikna etmeye çalışıyoruz ve birden fazla vakit da bunu başarıyoruz. Umarım ve inanıyorum ki bundan sonra da bu türlü olacaktır.”

“KARA SALDIRISI OLMADAN GAYEMİZE ULAŞMAMIZ İMKANSIZ”

Netanyahu, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik akınlarına ait değerlendirmede bulundu. Akınları nedeniyle İsrail’e yönelik “uluslararası baskı olduğunu” lakin buna karşın gayelerine ulaşmak için alan oluşturduklarını söyleyen Netanyahu, “Nihayetinde kararları biz veriyoruz ve en son kararımız Hamas’ı yok etmek, rehinelerimizi iade ettirmek ve Gazze’de yeni bir terör denetiminin olmamasını sağlamaktır.” dedi. Netanyahu, gayelerine ulaşıncaya kadar Gazze Şeridi’ne yönelik akınlara devam edeceklerini ve kara saldırısı olmadan kelam konusu amaçlara ulaşamayacaklarını lisana getirdi.

HİZBULLAH’A GÖZ DAĞI

Lübnan hududunda Hizbullah ile yaşanan çatışmalara da değinen Netanyahu, “Kuzeyde (Lübnan sınırı) ve güneyde (Gazze Şeridi) güvenliği yine sağlayacağız. Hizbullah yanılgı yapar ve geniş çaplı bir savaşa girerse Lübnan’ı kendi elleriyle yok etmiş olur” dedi.

SAVUNMA BAKANI’NDAN NETANYAHU’YA SOĞUK DUŞ

Netanyahu, Savunma Bakanı Gallant’ın farklı basın toplantısı düzenlemesine ait soruya, “Savunma Bakanına bu akşam bir ortak basın toplantısı düzenlemeyi önerdim lakin kabul etmedi. Karar onun kararı” karşılığını verdi.

Haberler.com

https://www.haberler.com/dunya/netanyahu-ya-soguk-dus-savunma-bakani-gallant-16590263-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir