NASA’nın 46 yaşındaki uzay aracı ile bağlantı koptu!

NASA’nın en eski uzay araçlarından Voyager 1, yeni bir problemle karşı karşıya. Üstelik bu sorun süratli çözülemeyecek üzere görünüyor.

NASA’nın 46 yaşındaki uzay aracı ile bağlantı koptu!
  • 0
  • 1
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

NASA’nın en eski uzay araçlarından biri olan Voyager 1, bundan uzun bir vakit evvel yani 1977 yılında uzaya fırlatıldı. Dış Güneş Sistemi’ni ve Güneş’in heliosferinin ötesindeki yıldızlararası uzayı araştırmak için gönderilen bu araç, kıymetli bir meseleyle karşı karşıya.

Voyager 1 ile data bağlantısı kurulamıyor!

Voyager 1, uzun yılların akabinde teknik bir sorun ile gözleri kendisine çevirtti. NASA tarafından kısa mühlet evvel yapılan açıklamaya nazaran uzay aracının bilgi gönderme sistemi ile dünyadaki telekomünikasyon ünitesi ortasında irtibat kurmada zahmet yaşanıyor.


Uzay aracı – Telekomünikasyon ünitesi

NASA’nın yayınladığı bilgilere nazaran Voyager 1, topladığı araştırma bilgilerini Dünya’ya göndermeye hazırlanıyor. Lakin teknik meseleler nedeniyle bilgiler sıkışıp kalıyor ve bu durum, bilgilerin Dünya’ya eksik ve anlamsız bir formda iletilmesine sebep oluyor.

Üstelik Voyager 1, uzayda çok fazla ilerlediği için Dünya ile ortasındaki ara giderek arttı ve bu durumda bağlantı mühleti de arttı. Bu bağlamda uzay aracına bir komut gönderilmesi ve geri bir dönüş alınması 48 saat sürüyor. Bu da sorunun çözülmesini biraz zorlaştırmakta.

NASA mühendisleri sorunun nedenini araştırıyor lakin uzay aracı ile 2 günde bir bağlantı kurabildikleri için tahlili bulmanın biraz vakit alacağı iddia ediliyor. Bu üslup teknik problemler yaşandığı durumlarda başvurulan tahlil metotlarından birisi uzay aracını tekrar başlatmak.

Ancak yine başlatma, mevcut sıkıntıda işe yaramıyor. Çünkü Voyager 1’in donanımları epey eski. Bu doğrultuda mühendislerin de daha farklı bir tahlil bulması gerekiyor üzere görünüyor. Aslına bakacak olursak bu araç, daha evvel de benzeri problemler ile karşı karşıya kalmıştı.

Fakat evvelki teknik arızalarda bilgi göndermeye devam etmişti. Voyager 1’deki şu anki sorunun evvelkilerden daha önemli olduğu iddia ediliyor.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

Kaynak : https://shiftdelete.net/voyager-1-dunya-veri-gonderemiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir