MÜSİAD’dan yerli ve açık kaynak kodlu yazılıma davet!

MÜSİAD Dijital Dönüşüm Dal Şurası teknolojide dışa bağımlılığı minimuma indirmek için çalıştay düzenliyor.

MÜSİAD’dan yerli ve açık kaynak kodlu yazılıma davet!
  • 0
  • 12
  • 27 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Ülkemizde yerli ve açık kaynak kodlu yazılıma yönelik çalışmalar tüm süratiyle sürüyor. Bilhassa son periyotta yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle dışa bağımlılığı asgarî seviyeye indirmek ve kendi ipimizi kendimiz kesmemiz açısından bu üzere atılımlara tartı verilirken, MÜSİAD‘dan kısa müddet evvel bahisle ilgili yeni bir atılım geldi.

MÜSİAD, teknolojide dışa bağımlılığı azaltmak için çalıştay düzenliyor

Türkiye’nin en kıymetli iş ve sivil toplum platformlarından biri olan MÜSİAD Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin Dijital Dönüşüm Dal Heyeti teknolojide dışa bağımlılığı minimuma indirmek ve dijital bağımsızlığını ilanihaye oluşturabilmesi için ülkemizdeki tüm paydaşları bir ortaya getirip Yerli Yazılım ve Siber Güç Türkiye başlığıyla çalıştay düzenlemeye hazırlanıyor.

Çalıştay hakkında konuşan MÜSİAD Dijital Dönüşüm Dal Şurası Lideri Taha Çiftci emellerini şöyle anlattı: “Bu çalıştay, dijital dönüşüm sürecindeki kıymetli adımları tartışmak ve Türkiye’nin teknolojik geleceğine biçim vermek emeliyle düzenlenmektedir. Türkiye’nin dijital dönüşümüne istikamet vermek, yerli yazılımların ve siber güvenlik eserlerinin üretimini arttırarak teknolojideki dışa bağımlılığımızı azaltmak ismine düzenleyeceğimiz çalıştaya dalın tüm paydaşlarını bekliyoruz.”

Çalıştayın sonuçlarını ve süreç içinde uygulamaya geçilip geçilmediğinin takibini de yapacak olan MÜSİAD Dijital Dönüşüm Dal Konseyi gelişmeleri sık sık kamuoyuyla paylaşacak. Son olarak MÜSİAD tarafından yapılan bu atılımın son periyotta dünya gündemini bir epey meşgul eden İsrail-Filistin olayına da atıfta bulunduğunu belirtelim.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/musiad-yerli-acik-kaynak-kodlu-yazilim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir