Meta, Instagram’ın sevilen özelliğini kaldırıyor!

Çatı şirketi Meta, Instagram ve Meta ortasındaki çapraz iletileşme özelliğini devre dışı bırakacağını duyurdu.

Meta, Instagram’ın sevilen özelliğini kaldırıyor!
  • 0
  • 0
  • 6 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Çatı şirketi Meta, yeni bir değişiklikle karşımıza çıkıyor. Şirket, dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformlarından biri olan Instagram, Facebook arkadaşlarıyla sohbet etme alt yapısını kapatıyor. İşte detaylar!

Instagram ve Facebook ortasındaki çapraz iletileşme özelliği artık devre dışı!

En çok kullanılan toplumsal medya platformlarından biri olan Instagram, değerli bir yenilikle gündeme geldi. Çıkan son haberlere nazaran çatı şirketi Meta, Instagram kullanıcılarını üzen bir karar aldı. Bu karar nazaran Instagram ve Facebook arasındaki çapraz iletileşme özelliği devre dışı kalacak.

2020 yılında Facebook ismiyle bildiğimiz Meta, Messenger özelliğini Instagram ile birleştirdi. Bu sayede de Instagram kullanıcıları, hangi uygulamayı kullandıkları fark etmeksizin istedikleri şahısla mesajlaşma imkânına sahip olabiliyordu. Özcesi her iki uygulamadan da Facebook ya da Instagram bireylerinizle bağlantı kurmak mümkündü.

Bu karardan üç yıl sonra ise Meta, geri adım attı. Şirket, bu entegrasyonu kaldıracağını duyurdu. Bu duyuruya nazaran kullanıcılar, 2023 Aralık ayının ortalarından itibaren Instagram üzerinden Facebook hesaplarıyla yeni sohbetler başlatamayacak.

Öte yandan Facebook hesaplarıyla yaptıkları sohbetler de yalnızca “okunur” halde olacak. Hasılı bu sohbetlere bildiri göndermek mümkün olmayacak. Ayrıyeten Facebook hesapları kullanıcının Etkin olup olmadığını ya da bildirisi görüp görmediğini de göremeyecek.

Meta’nın bu değişikliği neden yaptığını resmi bir biçimde belirtmedi. Lakin bu adımın Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Yasası’nın (DMA) gerekliliklerine ahenk sağlamak için olduğu sav ediliyor. Bu yasa büyük şirketlere iletileşme platformları ortasında etkileşim sağlama mecburiliği içeriyor.

Peki, siz Meta Instagram ve Facebook adımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/meta-instagramin-sevilen-ozelligini-kaldiriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir