M2 mi yoksa M3 işlemcili bir MacBook almak mı daha mantıklı?

M2 mi yoksa M3 işlemcili bir MacBook almak mı daha mantıklı? İşte ayrıntılarıyla M2 ve M3 çip mimarisi kıyaslaması…

M2 mi yoksa M3 işlemcili bir MacBook almak mı daha mantıklı?
  • 0
  • 8
  • 26 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Apple’ın Mac için tasarladığı en yeni silikon çip serisi, 2022’de M2 ​​çipinin piyasaya sürülmesinden yalnızca bir yıl sonra geldi! Tahminen de bu kadar kısa mühlet içerisinde kimse yeni bir çipin gelmesini beklemiyordu ama Apple bir sürpriz yapmak istedi. Pekala asıl soru şu: M2 işlemcili mi yoksa M3 işlemcili bir MacBook almak mı daha mantıklı? Sorunun karşılığını gelin birlikte vermeye çalışalım!

M2 çip vs M3 çip! Hangisini almak daha mantıklı?

Apple’ın efsaneler başlangıcı olarak isimlendirdiği çip serisi M birinci olarak Haziran 2020’de WWDC 2020 etkinliğinde tanıtıldı. O periyot MacBook’larda kullanılan Intel serisi işlemcilerin sonunu getirecek olan M1 çipi birçok kullanıcı tarafından merakla takip edildi. İlerleyen süreçlerde M1 çipi ile piyasaya sürülen MacBook serileri tabiri caizse kapış kapış satıldı.

Apple’ın 2020 yılında son kuşak işlemci mimarisi olan 5 nm üretim süreci ile üretilen M1 bunun yanında Apple’ın ürettiği birinci ferdî bilgisayar çipi olma özelliğini de taşıyor. Ortadan geçen 2 yılın akabinde Apple M2 çipini ve ondan 1 yıl sonra ise M3 çipini duyurdu. Süratli bir geçiş süreci yaşadık diyebiliriz.

Bu yıl tanıtılan M3 çipiyle birlikte yeni bir MacBook sahibi olmak isteyen kullanıcıların biraz aklı karıştı. “M2 mi yoksa M3 işlemcili bir MacBook almak mı daha mantıklı?” sorusu birçok kullanıcıyı meşgul etti. Burada birinci olarak Apple’ın 5 nm üretim sürecinden artık 3 nm üretime atladığına işaret etmek gerekiyor. Zira bu çip üzerinde yüzde 25 oranında artan bir transistör ölçüsü demek oluyor ve böylelikle çip yetenekleri de büyük ölçüde artıyor.

Benchmark testleri de bu ilerleyişe işaret ediyor çünkü M3, tek çekirdek gerektiren süreçlerde yaklaşık %17 ve çok çekirdek gerektiren süreçlerde ise yaklaşık %21 oranında M2 çipinden daha yüksek performans gösteriyor. GPU performansında ise M3, M2 çipine nazaran yaklaşık %15 oranında göz arkası edilemeyecek bir bir artış sergiliyor.

M3 çipi büsbütün yeni bir GPU mimarisi sunuyor. Bu mimari, GPU bellek tahsisini ve kullanımını optimize eden, değişen misyon taleplerine gerçek vakitli olarak ahenk sağlaya “Dinamik Önbelleğe Alma” özelliğini de içine alıyor. Bu sayede asgarî güç ile azamî performans sağlanıyor. Böylelikle hem aygıt ömrü arttırılıyor hem de ısınma üzere meselelerin önüne geçiliyor.

Bunun dışında M3 çipinin güç transferi ve pil tasarrufları konusunda M2 çipine nazaran kuşak farkı ile daha yetenekli olduğunu da belirtelim. İşler fiyat noktasına geldiğindeyse M2 çipine sahip bir MacBook Air’e 40 bin 168 TL’den başlayan fiyatlar ile sahip olabilirken, M3 çipine sahip bir MacBook Pro’ya 62 bin 999 TL’den sahip olabiliyorsunuz.

Sizce hangisini almak daha mantıklı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/m2-mi-yoksa-m3-islemcili-macbook-almak-mantikli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir