Konsol pazarının hükümdarı, tacını kolay kolay bırakmıyor! Sony, pazar hissesinin kaçını elinde tutuyor?

Sony, en son konsolu PlayStation 5 ile birlikte konsol piyasasının hükümdarı olduğunu bir defa daha kanıtladı. İşte detaylar…

Konsol pazarının hükümdarı, tacını kolay kolay bırakmıyor! Sony, pazar hissesinin kaçını elinde tutuyor?
  • 0
  • 0
  • 6 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Küresel oyun konsolu pazarının dinamik ortamında, 2023’ün üçüncü çeyreği, 2017’den bu yana en güçlü performansa ulaşarak dikkate bedel bir artışa şahit oldu. TechInsights tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, toplam sevkiyat bir evvelki yıla nazaran %11’lik bir artışla 9,1 milyon adede ulaştı. Doğal ki bundaki en büyük rol PlayStation 5 ‘e ilişkin.

En büyük pazar hissesi ise natürel ki Sony PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 ile değerli bir geri dönüş gerçekleştirerek bu gelişen pazarın öncüsü olarak ortaya çıktı. Şirket şu anda %54’lük harikulade bir pazar hissesine sahip ve yıllık bazda %42’lik şaşırtan bir büyüme sergiliyor. Bu periyot, Sony’nin bugüne kadarki en yüksek 3. çeyrek sevkiyat hacmi olarak, PlayStation 5’in 2020 tarihli çıkışından bu yana devam eden popülaritesini gösteriyor.

Bu ivmeden güç alan Sony, mali yıl için belirlediği 25 milyon toplam sevkiyat maksadına ulaşma yolunda ilerliyor. Pazardaki varlığını daha da güçlendirmek için stratejik bir atak yapan Sony, 2023’ün son çeyreğinde daha yüksek kapasiteli PS5 Slim’i tanıtmayı planlıyor.

2023’ün 2. çeyreğine ilişkin finansal sonuçlar, satışlardaki %8’lik artışla 18,5 milyar dolara ulaşan Sony’nin hakimiyetini daha da vurguluyor. Oyun ve ağ hizmetleri satışları, 4,9 milyon adetlik satışla PlayStation 5’in güçlü performansının tesiriyle %32 artarak 6,31 milyar dolara yükseldi. Bilhassa, 5 milyondan fazla satan Spider-Man 2’nin başarısı, yazılım satışlarında %26’lık övgüye kıymet bir artışa katkıda bulundu.

Nintendo, yıllık sevkiyatlarda %15’lik bir düşüşe karşın, %27’lik pazar hissesi ile pazardaki güçlü pozisyonunu korumaktadır. Amiral gemisi oyunların başarısı ve Harika Mario Bros. sinemasının tesiri Nintendo’nun varlığını sürdürmesinde değerli bir rol oynadı. Fakat, 3. çeyrekte yeni bir kıymetli sürümün olmaması Nintendo’nun ikinci sıraya düşmesine neden oldu. İleriye dönük olarak Nintendo, 2024’ün başlarında Switch’in yükseltilmiş bir versiyonunu tanıtarak pozisyonunu yine canlandırmayı ve mali yıl için 15 milyon ünite sevkiyat hedefliyor.

Microsoft’un Xbox Series X/S modeli 3. çeyrekte zorluklarla karşılaştı ve sevkiyatlarda %6’lık bir düşüş yaşayarak toplamda yaklaşık 1,8 milyon üniteye geriledi. Bu gerilemeye karşın Xbox Series X popülerliğini korudu ve Xbox serisinde %72’lik bir eser hissesine sahip oldu. Microsoft pazar dinamiklerine Xbox Series S’in 1TB versiyonunu tanıtarak karşılık verdi.

Sonuç olarak, 2023’ün 3. çeyreğindeki oyun konsolu pazarı Sony’nin tekrar dirilişini, Nintendo’nun direncini ve Microsoft’un zorluklar karşısında yaptığı stratejik düzenlemeleri gözler önüne seriyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/sony-playstation-5-konsol-pazari-lider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir