Kocaeli’de Atık Suların Geri Kazanımıyla 108 Milyon Metreküp Su Tasarruf Edildi

Kocaeli’de atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun fabrikalarda proses suyu olarak kullanılmasıyla 8 yılda 108 milyon metreküp su tasarruf edildi. İSU Genel Müdürlüğü, geri kazanım suyu kullanımı noktasında sanayi kurumlarına fiyat avantajları sağlıyor.

Kocaeli’de Atık Suların Geri Kazanımıyla 108 Milyon Metreküp Su Tasarruf Edildi
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kocaeli‘de atık su arıtma tesislerinden çıkan suyun fabrikalarda proses suyu olarak kullanılmasıyla 8 yılda 108 milyon metreküp su tasarruf edildi.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSU) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, içme suyu kaynaklarının korunması maksadıyla başlatılan “Geri Kazanım Suyu Projesi” kapsamında arıtma tesislerinden çıkan su, süreçlerden geçirilerek endüstriye kazandırılıyor.

Sanayi tesislerinin proses soğutma suyu ve yeşil alanların sulama suyu gereksiniminin karşılanması maksadıyla projeyi 2015’te hizmete alan İSU, işlettiği 23 atık su arıtma tesislerinde arıtılan atık suyu ultraviyole ışınlarıyla ikinci bir arıtmadan geçirilmesiyle elde ediyor.

Geri kazanım suyu, atık suyun ileri teknolojiyle donatılmış ileri biyolojik arıtma tesislerinde temizlenmesi ve arıtılması sonucu uygun yerlerde tekrar kullanılıyor.

Projeyle 2015’ten bu yana toplam 108 milyon metreküp su geri kazandırılarak, Yuvacık Barajı kapasitesinin 2 katı kadar su tasarrufu gerçekleştirildi.

“Geri kazanım suyu tesisleri” ile endüstride kullanılan yıllık 42,3 milyon metreküp suyun 14,5 milyon metreküplük kısmı, geri kazanım suyuyla karşılanıyor.

Atık suyun geri kazanımıyla endüstride yüzde 34’lük su tasarrufu elde edilen Kocaeli’de, böylece barajlar, göl ve göletler ile yeraltı suyu kaynakları üzerindeki baskı değerli ölçüde azaldı.

Sürdürülebilir gelecek için su tasarrufunu önemseyen İSU Genel Müdürlüğü, geri kazanım suyu kullanımı noktasında sanayi kurumlarına fiyat avantajları sağlıyor.

Kaynak: AA / İktisat

Haberler.com

https://www.haberler.com/ekonomi/kocaeli-de-atik-sularin-geri-kazanimiyla-108-milyon-metrekup-su-tasarruf-edildi-16584662-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir