KKTC Meclis Lideri Şiddetli Töre, İnönü Üniversitesi’nde konferans verdi

KKTC Meclis Lideri Kuvvetli Töre, İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta Kıbrıs’ın jeopolitik ehemmiyetine dikkat çekti ve Doğu Akdeniz bölgesinin dünya tarafından yakından takip edildiğini söyledi.

KKTC Meclis Lideri Şiddetli Töre, İnönü Üniversitesi’nde konferans verdi
  • 0
  • 3
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İnönü Üniversitesi’nde konferansa katılan KKTC Meclis Lideri Güçlü Töre, Kıbrıs‘ın jeopolitik bakımdan çok değerli bir yerde olduğunu belirterek bütün dünyanın gözünün Doğu Akdeniz bölgesinde olduğunu söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Lideri Güçlü Töre, “Mavi Vatan ve Kıbrıs ile Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler” bahisli konferansı İnönü Üniversitesinde verdi.

İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans Salonu’nda gerçekleşen aktifliğe, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Gençlik ve Eğitim Derneği İdare Heyeti Lideri Ahmet Bayduz, Kıbrıs Gazileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay konuşmasında, KKTC Meclis Lideri Şiddetli Töre’ye ve tertipte emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmalarının akabinde kelam alan KKTC Meclis Lideri Güçlü Töre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’in ortasında bir Türk vatanı olduğunu vurgulayarak, “Bu Cumhuriyet’e sahip çıkmak hepimizin asli misyonudur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ‘Ne memnun Türk’üm diyen herkesin vatanıdır. Kıbrıs’ı, 307 yıl Osmanlı Devleti yönetti. Üç kıtada hakimiyet sağlayan Türk milleti Kıbrıs adasını da bu cihan milletinin hizmetine verdi” tabirlerine yer verdi.

Kıbrıs’ın jeopolitik bakımdan çok kıymetli bir yer olduğunu söyleyen Töre, bütün dünyanın gözünün Doğu Akdeniz bölgesinde olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs’ta gayretin daima devam ettiğini belirten Güçlü Töre, Osmanlı Devleti devrindeki Kıbrıs’ın fethinden, Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar olan tarihi süreci iştirakçilere aktardı.

İsrail’in Filistin’e yönelik ataklarına da değinen Töre, “Bugün Gazze’de meydana gelen İsrail barbarlığı hepimizin gözünü açmalı. Birleşmiş Milletler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımıyormuş. Zati Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na ve Avrupa Birliği’ne kalmış olsaydı 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleşmezdi. Şayet Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na ve Avrupa Birliği’ne kalsaydı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağımsız bir Türk devleti olarak ilan edilmezdi. Doğu Akdeniz büsbütün işgal altına girerdi. Türkiye’nin, Mavi Vatan dediğimiz Doğu Akdeniz bölgesinde sismik araştırma yapması kelam konusu olmazdı. Doğal gaz araması olmazdı, sondaj gemileri olmazdı ancak bugün bakın Doğu Akdeniz’de en güçlü ülke Türkiye’dir” diye konuştu.

Konferans armağan takdiminin akabinde toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. – MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Haberler.com

https://www.haberler.com/politika/kktc-meclis-baskani-zorlu-tore-inonu-universitesi-nde-konferans-verdi-16584704-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir