Keşke biraz dayansaydın be: Kuşa çarpan F-35’in son hali şaşırttı!

Kuşa çarpan F-35 maalesef emekliye ayrıldı. Havacılıkta sıkça görülen kuş çarpması bir F-35’i çöpe attırdı. İşte ayrıntılar…

Keşke biraz dayansaydın be: Kuşa çarpan F-35’in son hali şaşırttı!
  • 0
  • 3
  • 3 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Havacılık tarihinde -keşke yaşanmasaydı- birçok acil durum senaryosu ve kaza senaryoları yaşandı. Bu mevzuda yaşanan birçok senaryoda önemli yaralanmalar ve vefatlar yaşandı fakat bir de daima yaşanan durumlar var. Bunlardan en çok bilineni de kuş çarpması yahut motora kuş girmesi. Değersiz sayılabilecek bu senaryo bir F-35 savaş uçağını emekliye ayırdı desek inanır mısınız? İşte detaylar…

Güney Kore kuş çarpması yüzünden bir F-35 savaş uçağını emekli etmek zorunda kaldı!

Kuş çarpması yahut motora kuş girmesi üzere durumlar havacılık tarihinde sıkça yaşanan olaylardan biri. Bilhassa yolcu uçaklarında sık görülen bu durum aslında kuşun kızarmış bir et modülü halinde motordan çıkması ile son buluyor. Yani aslında uçaklardaki jet motorları o kadar güçlü ve sağlam pervanelere sahipler ki kuş çarpması durumunda aslında kuşlar pervaneler tarafından kesiliyor ve motora ziyan vermiyorlar.

Bu durumda her ne kadar bir canlının ziyan görmesi tatsız ve can sıkıcı bir durum olsa da havadaki yüzlerce kişinin canının tehlikeye girmemesi de bir o kadar sevindirici. Lakin her vakit bu durum kolaylıkla atlatılamıyor çünkü birtakım durumlarda bir sürüye çarpılıyor ve bu durum motorda önemli ziyanlara yol açabiliyor. Bu sebeple uçaklar irtifalarını ve rotalarını kuş sürüsü üzere etmenlere nazaran de ayarlıyor.

Konuyla ilgili kısma gelirsek birebir durum Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ilişkin bir F-35’in de başına geldi. Ocak 2022’de gerçekleştirilen bir eğitim seansı sırasında yaşanan olayda uçağın sol tarafta bulunan soğutucu girişine bir kuş girmiş ve birçok değerli kesime ziyan vermişti. Uçağın pilotu bu durumda acil iniş istemiş ve gövde üzerine iniş yapmıştı.

Tabi bunların akabinde uçak çöpe atılmak istenmedi. Çünkü Güney Kore bu olayın akabinde 2023 yılında 25 adet daha F-35 satın almıştı ve 5,09 milyar dolar ödeme yapmıştı. Özcesi bu uçaklar epey kıymetli oyuncaklar ve kimse çöpe atmak istemez. Lakin Güney Kore yaptığı tamirat maliyeti hesabında uçağın tekrar havalanmasının 300 milyar dolara mâl olacağını gördü. Bu sebeple de uçak mecburi olarak emekliye ayrıldı. Sağlam kalan kesimler ise Güney Kore için birer yedek kesim deposu vazifesi görecek.

Kısacası emekli olan F-35 yerde yatacak lakin yedek kesimleri öbür uçaklarla birlikte uçmaya devam edecek. Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Daha fazla içerik için ShiftDelete.Net’i takip edin.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/kus-carpan-f-35-emekli-oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir