James Webb’den kartpostallık görüntüler!

James Webb uzayın derinliklerini keşfetmeye devam ediyor. Gezegenimizden epeyce uzakta olan parlak süpernovanın peşine düştü.

James Webb’den kartpostallık görüntüler!
  • 0
  • 0
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Uzay gizemlerle dolu. Teknoloji ilerledikçe bu gizemlerin sır perdesi aralanmaya devam ediyor. NASA’nın uzay teleskobu James Webb teknolojinin ışığında kozmik objelerin imgelerini ortaya çıkarıyor. NASA’nın uzay teleskobu James Webb patlamış bir yıldızın imajını yakaladı. Gezegenimizden uzakta ışığı gözlerimizi alan bir yıldız, NASA araştırmacılarının ve James Webb’in dikkatinden kaçmadı. İşte detaylar…

NASA’nın dev uzay teleskobu James Webb patlamış bir yıldızın manzarasını yakaladı!

Devasa yıldızların yakıtları bitip ömürlerinin sonuna geldiklerinde son kademeleri süpernova ismi verilen devasa bir patlama olabilir. Bu olayların parlak ışığı süratle sönse de başka tesirler daha uzun ömürlü olabiliyor. Bu patlamalardan kaynaklanan şok dalgaları uzaya yanlışsız ilerliyor. Akabinde yakındaki toz ve gazla etkileşime girdikçe, süpernova kalıntıları ismi verilen hoş objeleri şekillendiriyor. Akabinde kartpostallık imajlar ortaya çıkıyor.

James Webb NIRCam aygıtı sayesinde Bu türlü bir süpernova kalıntısı olan Cassiopeia A yahut Cas A, yakın vakitte görüntülemeyi başardı. Bu süpernova kalıntısı, Cassiopeia takımyıldızında, 11.000 ışıkyılı uzaklıkta yer alıyor. Bilim insanları bu yıldızın 340 yıl evvel patlayan bir yıldız olduğu düşünüyor. Bu Süpernova kalıntısı şu anda gökyüzündeki en parlak radyo objelerinden biri. Bu manzara, büyük yıldızın ömrünün son evrelerinde yaydığı gazla etkileşime giren patlama sonucunda oluştu.

Purdue Üniversitesinden başa araştırmacı Danny Milisavljevic bu hususa ait bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada “NIRCam’in çözünürlüğüyle, ölmekte olan yıldızın patladığında nasıl büsbütün parçalandığını ve gerisinde küçük cam modüllerine emsal filamentler bıraktığını artık görebiliyoruz. Bu kadar yıl Cas A üzerinde çalıştıktan sonra, bu yıldızın nasıl patladığına dair bize dönüştürücü bir fikir veren bu detayları artık çözebilmek sahiden inanılmaz.” dedi.

Aslında Webb daha evvel MIRI aygıtını kullanarak Cas A’yı gözlemledi. MIRI tarafından alınan evvelki müşahedeler bu süpernovanın diğer bir boyutunu ortaya koydu. Bu süpernova etrafına nazaran daha renkli bir görünüme sahipti. Ayrıyeten dış kabuğunu oluşturan, turuncu ve kırmızı renkte aydınlatılmış sıcak toz üzere özellikler gösteren orta kızılötesi dalga uzunluğundaydı.

Öte yandan bu son müşahede, yakın kızılötesi dalga uzunluğunda NIRCam kullanılarak yapıldı. NIRCam, MIRI’den daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Bu nedenle manzara biraz daha keskin görünür. Tıpkı vakitte farklı detayları da seçer. Orta kızılötesinde çok parlak bir biçimde parlayan toz, yakın kızılötesinde zar sıkıntı görülebiliyor. Üstelik duman gibisi tutamlar halindeydi. Artık NIRCam manzarası sayesinde artık kalıntının iç kabuğunu daha net bir formda gözlemlenebiliyor. Böylelikle araştırmacılar, yıldızın patladığını ve nasıl parçalandığını keşfedecek.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/james-webb-patlamis-yildizin-goruntusunu-yakaladi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir