İsrail’den hem ABD Lideri Biden’a hem de BM’nin ateşkes kararına rest: Memleketler arası dayanak olsa da olmada savaş sürecek

İsrail, ABD Lideri Joe Biden’ın “İsrail’in Gazze konusunda dünyanın dayanağını kaybetmeye başladığına” ait açıklamalarının akabinde Washington idaresine rest çekti. Dışişleri Bakanı Cohen “İsrail, milletlerarası dayanak olsa da olmasa da Hamas’a karşı savaşı sürdürecek.” dedi. Öte yandan İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman da, 10’a karşı 153’le kabul edilen BM’nin kararına acil ateşkes tasarısına uyulmayacağını tabir etti.

İsrail’den hem ABD Lideri Biden’a hem de BM’nin ateşkes kararına rest: Memleketler arası dayanak olsa da olmada savaş sürecek
  • 0
  • 1
  • 14 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

ABD Lideri Joe Biden’ın ” İsrail‘in Gazze konusunda dünyanın takviyesini kaybetmeye başladığına” ait kelamları sonrası İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’den çarpıcı bir açıklama geldi. Cohen, ülkesinin, milletlerarası dayanak olsa da olmasa da Gazze Şeridi’ne yönelik ataklarını sürdüreceğini belirtti. Öte yandan İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndakiateşkes daveti kararının reddedildiğine işaret ederek “Hamas’ı yok ettikten sonra ateşkes olabilir” tabirini kullandı.

“ULUSLARARASI DAYANAK OLSA DA OLMASA DA SAVAŞ SÜRECEK”

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cohen, mevcut evrede ateşkesin “Hamas’a bir ikram olacağını ve geri dönmesine imkan sağlayacağını” savundu. Açıklamada Cohen’in, “İsrail, milletlerarası dayanak olsa da olmasa da Hamas’a karşı savaşı sürdürecek.” formundaki tabirlerine yer verildi. Cohen’in ayrıyeten, memleketler arası topluma, global denizcilik çizgilerini korumak için “etkili ve agresif” davranma davetinde bulunduğu kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen

COHEN’İN AÇIKLAMALARI BIDEN’IN KELAMLARI SONRASI GELDİ

İsrailli Bakan’ın açıklaması, ABD Lideri Joe Biden’ın “İsrail’in Gazze konusunda dünyanın dayanağını kaybetmeye başladığına” ait kelamlarının akabinde geldi. Biden, dün, İsrail’in Gazze’de ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü bombalamalar nedeniyle dünyanın takviyesini kaybetmeye başladığını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun uzun vadeli bir tahlil için hükümetini değiştirmesi gerektiğini söylemişti.

İSRAİL, GAZZE’DE KATLİAMA DEVAM EDECEK

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Tel Aviv ile Washington ortasında kimi uyuşmazlıkların olduğunu, Gazze’de şu anda bir ateşkese müsaade vermeyeceklerini söyledi. Gendelman, videokonferans platformu Zoom üzerinden düzenlediği basın toplantısında, ateşkesin Hamas’a yine toparlanma ve rahatlama imkanı vereceğini, bu nedenle buna müsaade vermeyeceklerini belirtti.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman

“Hamas’ı yok ettikten sonra ateşkes olabilir.” tabirini kullanan Gendelman, dün Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’ndeki (BMGK) ateşkes daveti kararının reddedildiğine işaret etti.

“WASHİNGTON İLE ORTAMIZDA UYUŞMAZLIKLAR VAR”

ABD’nin, Hamas’a karşı savaşın durdurulması için yapılan baskılar karşısında Tel Aviv’in yanında yer aldığını, lakin iki ülke ortasında birtakım uyuşmazlıkların da olduğunu kaydeden Gendelman, “Evet, savaştan sonraki sürece ait Washington ile ortamızda uyuşmazlıklar var. Lakin, bu bahiste ortak anlayışa ulaşabileceğimizi umut ediyoruz.” diye konuştu.

ATEŞKES TALEBİNİ ABD’NİN DE ORTASINDA OLDUĞU 10 ÜLKE REDDETTİ

ABD’nin veto yetkisini kullanarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunu (BMGK) fonksiyonsuz hale getirmesi üzerine, Gazze’de acil ateşkes talebiyle dün gece Genel Şurada oylanan karar tasarısı, 193 ülkeden 153’ünün dayanağını alırken sırf İsrail, ABD, Avusturya ve Çekya başta olmak üzere 10 ülke tarafından reddedilmişti.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

Kaynak : https://www.haberler.com/guncel/israil-disisleri-bakani-gazze-ye-yonelik-saldirilar-devam-edecek-16624441-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir