iPhone 15’e profesyonel kameralarla yarışacak güncelleme!

iPhone 15 Pro ve Pro Max kamerası artık uzamsal görüntü özelliğini destekleyecek. Bu, çok daha geniş açılı görüntülere müsaade veriyor.

iPhone 15’e profesyonel kameralarla yarışacak güncelleme!
  • 0
  • 0
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Apple, iOS 17.2 güncellemesini nihayet sundu. Güncelleme kapsamında, iPhone 15 lansmanında tanıtılan birtakım gelişmiş kamera özellikleri de devreye alınmış oldu. iPhone 15 Pro ve Pro Max artık uzamsal görüntü (spatial video) kaydetme takviyesine sahip olacak.

iPhone 15 serisinde yeni görüntü kaydı özelliği

iOS 17.2’nin yayınlanmasıyla birlikte, iPhone 15 Pro serisinde uzamsal görüntü özelliği olacak. Bu dayanak sayesinde iPhone’lar 3D derinlik bilgilerini yakalayan yeni bir formata geçiş yapacak. Özellik sayesinde tıpkı anda hem geniş hem de ultra geniş kameralar kullanılacak.

Uzamsal görüntü sayesinde, ultra geniş kameranın geniş görüş alanını tek bir görüntüde birleştirmek mümkün olacak. Bu görüntüleri, WhatsApp üzere uygulamalarda paylaşabilir ve standart 2D görüntüler üzere izleyebilirsiniz. Lakin yakalanan alan genişliği hayli genişleyecek.

Apple, uzamsal görüntülerin Vision Pro’da “hayat bulacağını” tabir etti. Bu görüntüleri karma gerçeklik gözlüğünde gerçek haliyle izlemek mümkün olacak. Bu da kullanıcıları iPhone 15 Pro yahut Pro Max aygıtlarıyla çektikleri imajların 3D olarak keyfini çıkarmasını sağlayacak.

Apple Kıdemli Lider Yardımcısı Greg Joswiak, yeni formatın “sihirli” bir tesire sahip olacağını tabir etti. Ayrıyeten şimdiye kadar rastgele bir akıllı telefon için en düzgün görüntü kalitesini sunacağını lisana getirdi. Joswiak, bu özelliğin kullanıcıların “özel anları en gerçek haliyle” yakalamasına imkan sağlayacağını söyledi.

Uzamsal görüntü formatı, evrak boyutlarını küçük tutmak için HEVC sıkıştırma ile saniyede 30 kare suratında 1080p çözünürlükte çekilecek. iPhone 15 Pro kullanıcıları, iOS 17.2 güncellemesini kurarak bu özelliği test etmeye başlayabilir.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/iphone-15-pro-kamerasi-uzamsal-video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir