iPhone 14’ün kayıp ikiz kardeşi: iPhone SE 4 nasıl olacak?

iPhone’ların daha fiyat performansa yönelik serisi olan SE serisinin dördüncü jenerasyonu iPhone SE 4 ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor.

iPhone 14’ün kayıp ikiz kardeşi: iPhone SE 4 nasıl olacak?
  • 0
  • 4
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Son vakitlerde yakında çıkacak olan dördüncü jenerasyon iPhone SE’de şu anda test edilmekte olan pil hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı ve bu bilgiler, aygıtla ilgili evvelki bulguları doğruluyor. Tasarım manasında da iPhone 14‘e benzeyecek olan yeni iPhone SE 4, iPhone 14 ile birebir aynı bataryaya sahip olacak.

iPhone SE 4 bataryası, iPhone 14’ün birebir birebiri olacak

Cihaz tanımlayıcısı D59 olarak bilinen ‌iPhone SE‌ 4’ün, temel iPhone 14 modelinde bulunan pilin büsbütün birebirini kullanması bekleniyor. Bir sonraki ‌iPhone SE‌’nin kısmen monte edilmiş prototiplerinin, A2863 model numarasını taşıyan lityum iyon pillerle donatıldığı görüldü ki bu da iddia edeceğiniz üzere iPhone 14’ün pilinin birebir birebiri.

Apple’ın geçmişte esasen kullandığı bu pil, (Dahili tasarım evrakları de bu değişikliği doğrulamaktadır.) mevcut ‌iPhone SE‌ 3 ile karşılaştırıldığında gelişmiş bir kapasiteye sahiptir. iPhone SE 3’te kullanılan batarya 2018 mAh kapasiteye sahipken iPhone 14’te bu kapasite 3279 mAh olarak karşımıza çıkıyor. Yani kapasite manasında bakacak olursak SE 3 ve SE 4 ortasında epey fark mevcut.

iPhone SE 4’ün tasarım üzere başka özelliklerinin yanı sıra Apple, ‌iPhone 14‌’den kalma A2863 pilini seçti. Apple’ın iPhone 16 Pro için gelişmiş termal özelliklere sahip büsbütün yeni piller geliştirdiği sav edilirken, dördüncü jenerasyon ‌iPhone SE‌ maliyet düşürücü bir tedbir olarak mevcut kesimleri kullanmaya devam edecek.

iPhone SE‌ 4 için yeni bileşenler geliştirmek, Apple için ek araştırma ve geliştirme maliyetlerine yol açacaktır; hasebiyle mevcut bir pilin kullanılması, Apple’ın sunduğu başka iPhone modelleriyle karşılaştırıldığında aygıtın izafi olarak uygun fiyatlı olmasına yardımcı olacaktır.

İkinci kuşak ‌iPhone SE‌ eski ‌iPhone‌ 8 ile büsbütün tıpkı pili kullandığından, bu birebir vakitte Apple’ın ‌iPhone SE‌ ile ilgili evvelki kararlarıyla da örtüşüyor. İlgili öteki yükseltmeler açısından dördüncü kuşak ‌iPhone SE‌, iPhone 14 tabanlı bir dizayna sahip olacak ve bir hareket düğmesi ve USB-C ilişki noktasıyla donatılacak. Bunlar da aygıtı iPhone 14’ten farklı kılan ayrıntılar olacak.

Ancak burada verilen bilgilerin üretim öncesi bilgiler olduğunu hatırlatmamız gerek. ‌iPhone SE‌ 4’ün prototip birimleri A2863 pilini kullanırken, aygıtın piyasaya sürülmesinden hala uzak olması nedeniyle Apple’ın planları değişebilir.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/iphone-se-4-nasil-olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir