Her şey değişiyor! Kuryelere yeni düzenleme yolda

Sayıları gün geçtikçe artan kurye mesleği için Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir düzenleme taslağı ortaya çıktı.

Her şey değişiyor! Kuryelere yeni düzenleme yolda
  • 0
  • 4
  • 9 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Sayıları gün geçtikçe artan kurye mesleği için Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir düzenleme taslağı ortaya çıktı. Buna nazaran, kurye hizmetlerinde “30 dakikada kapıda” üzere muhakkak teslim mühletleri ortadan kalkacak. Kuryeler, artık teslim aldıkları gönderi için muhakkak bir müddet taahhütte bulunamayacak ve alıcısına makul bir müddette ulaştırmakla yükümlü olacak. İşte tüm detaylar…

Kuryelere yeni düzenleme!

Taslakta dikkat çeken öteki bir kıymetli değişiklik ise kuryelerin kullandığı araçlarla ilgili. Motosikletlerin 10 yaşından büyük olmaması ve arabaların ise 20 yaşından büyük olmaması koşulu getirilecek. Bu düzenleme, kurye araçlarının güvenliğini ve etrafa olan tesirini denetim altında tutmayı amaçlıyor.

Ayrıca, kuryelerin güvenliğini artırmak ismine taslağa eklenen bir unsura nazaran, kuryeler reflektif yelekler giymek zorunda olacaklar ve bu yeleklerin üzerinde açıkça görülebilen bir biçimde “kurye” ibaresi bulunacak. Bu sayede kuryeler, trafikte daha kolay fark edilebilecek ve güvenlikleri artırılmış olacak.

Düzenlemenin bir öbür değerli noktası ise kurye firmalarının, çalıştırdıkları kuryelere hami ekipman sağlamakla yükümlü olmaları. Bu kapsamda, yetki dokümanı sahibi firmalar, kuryelerine gerekli ekipmanları temin etmek zorunda kalacaklar.

Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı bu taslağın yürürlüğe girmesiyle birlikte, kurye hizmetleri daha inançlı ve nizamlı bir yapıya kavuşacak, tıpkı vakitte etraf dostu araç kullanımı teşvik edilecek. Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşünüzü yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/kuryelere-yeni-duzenleme-yolda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir