Hamas’tan ABD’nin ateşkesi veto eden kararına reaksiyon: Ahlak ve insanlık dışı

ABD’nin BMGK’da Gazze’de insani nedenlerden ötürü acil ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesine Hamas’tan reaksiyon geldi. Açıklamada, “Bunun ahlak ve insanlık dışı bir tavır olduğunu düşünüyoruz. ABD’nin ateşkes kararının çıkmasını engellemesi, işgalci İsrail’in halkımızı öldürülmesine direkt iştirak ve daha fazla katliam ve soykırım yapılması için bir davettir.” denildi.

Hamas’tan ABD’nin ateşkesi veto eden kararına reaksiyon: Ahlak ve insanlık dışı
  • 0
  • 0
  • 10 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Hamas, ABD’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda (BMGK) Gazze’de insani nedenlerden ötürü acil ateşkes talep eden karar tasarısını vetosunu, ” İsrail‘in Filistin halkının öldürülmesine direkt katılımı” olarak kıymetlendirdi.

HAMAS’TAN ABD’YE KATLİAM SUÇLAMASI: HALKIMIZIN ÖLDÜRÜLMESİNE KATILDILAR

Hamas’ın Siyasi Ofis Üyesi İzzet er-Rişk, ABD’nin BMGK’de Gazze’de hemen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını vetosuna ait Telegram hesabından yazılı açıklama yaptı. Washington’un, Güvenlik Kurulunda Gazze’de ateşkes talep eden karar tasarısına karşı veto kullanmasını şiddetle kınayan Rişk, şu tabirlere yer verdi: “Bunun ahlak ve insanlık dışı bir tavır olduğunu düşünüyoruz. ABD’nin ateşkes kararının çıkmasını engellemesi, işgalci İsrail’in halkımızı öldürülmesine direkt iştirak ve daha fazla katliam ve soykırım yapılması için bir davettir.”

ABD’NİN OYU İLE ATEŞKES TASARISI REDDEDİLDİ

BMGK’de Birleşip Arap Emirlikleri ve ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 80’den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu Gazze’de hemen insani ateşkes talep edilen karar tasarısı, dün düzenlenen acil oturumda oylandı. Tasarı, daimi üye ABD tarafından veto edilirken İngiltere “çekimser” kaldı, başka 13 üye de “evet” oyu verdi. Hemen insani ateşkes daveti yapılan karar tasarısında, tüm taraflara bilhassa sivilleri muhafaza konusunda memleketler arası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme daveti yapılmıştı. Karar tasarısında, tüm esirlerin hemen ve şartsız özgür bırakılması ve insani yardıma erişim sağlanması talep ediliyordu.

Kaynak: AA / Şimdiki

Haberler.com

https://www.haberler.com/guncel/hamas-abd-nin-gazze-de-insani-ateskes-talebini-veto-etti-16610550-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir