Hamas: Savaşın yine başlamasının sorumluluğu, rehinelerin bırakılmasına yönelik tüm teklifleri reddeden İsrail’e aittir

Gazze’deki ateşkesin sona ermesiyle İsrail’in ataklarına tekrar başlamasına ait yazılı açıklama yapan Hamas, “Savaşın yine başlaması ve hücumların tüm sorumluluğu, rehinelerin bırakılması konusundaki tüm teklifleri reddeden İsrail’e aittir” tabirlerini kullandı. Öte yandan İsrail Başbakanı Netanyahu ise Hamas’ın tüm bayan esirleri bırakmaması ve İsrail hakikat roket fırlatması nedeniyle taarruzlara yine başladıklarını duyurmuştu.

Hamas: Savaşın yine başlamasının sorumluluğu, rehinelerin bırakılmasına yönelik tüm teklifleri reddeden İsrail’e aittir
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -


Hamas, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik akınlara yine başlamasına ait, “Savaşın tekrar başlaması ve taarruzların tüm sorumluluğu, rehinelerin bırakılması konusundaki tüm teklifleri reddeden İsrail’e aittir” açıklamasında bulundu. Ateşkesin bitmesine ait Hamas’ı suçlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise “Hamas tüm bayan esirleri bırakmadı ve İsrail’e gerçek roket fırlattı” sözlerini kullanmıştı.

HAMAS’TAN ATEŞKESİN BİTMESİ SONRASI YAZILI AÇIKLAMA

Hamas’ın Siyasi Ofis Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail’in Gazze’de “insani aranın” sona ermesiyle hücumlarına yine başlamasının akabinde yazılı açıklama yaptı. Hamas’ın Telegram hesabından paylaşılan açıklamada Rişk, “Halkımızın kararlılığı ve direnişimizin kahramanlığıyla, düşmanın cürümlerine, Nazi saldırganlığının yine başlamasına ve sivilleri gaye almasına karşı koyuyoruz” sözünü kullandı.

“SALDIRILARIN TÜM SORUMLULUĞU TÜM TEKLİFLERİ REDDEDEN İSRAİL’E AİT”

İsrail taarruzlarına karşı direnişin devam edeceğini vurgulayan Rişk, “Savaşın tekrar başlaması ve akınların tüm sorumluluğu, rehinelerin bırakılması konusundaki tüm teklifleri reddeden İsrail’e aittir. İsrail, ateşkesten evvelki 50 günde başaramadığını, ateşkesten sonra da hücumlarını sürdürerek başaramayacak.” açıklamasında bulundu.

NETANYAHU ATEŞKESİN BİTMESİNDEN HAMAS’I SORUMLU TUTTU

İsrail, Hamas’ın muahedeyi ihlal ettiğini mazeret ederek Gazze’ye yönelik akınlarına tekrar başlarken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da hususla ait bir açıklamada bulundu. Netanyahu, Hamas’ın “mutabakata uygun biçimde bugün tüm bayan esirleri bırakmadığını ve İsrail’e gerçek roket fırlattığını” savunarak abluka altındaki Gazze Şeridi’ne tekrar hücuma başladıklarını duyurdu.

“İSRAİLLİ BAYAN ESİRLER BIRAKILMADI, ROKET FIRLATILDI”

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Gazze’ye yine başlatılan ataklarla ilgili Hamas suçlandı. Hamas’ın taraflar ortasındaki mutabakata uygun biçimde İsrailli bayan esirleri bırakmadığı, İsrail’e yanlışsız roket fırlattığı kaydedilen açıklamada, Netanyahu’nun şu tabirlerine yer verildi; “Savaşmaya dönerek İsrail hükümetinin savaşın maksatlarına bağlı kaldığını vurgulayacağız. Emeller, İsrailli esirlerin hür kalması, Hamas’ı ortadan kaldırmak, Gazze’nin İsrail’e yine tehdit oluşturmamasını sağlamak.”

“İNSANİ ARA” BU SABAH PRESTİJİYLE SON BULDU

İsrail ile Hamas ortasındaki uzlaşma kapsamında 24 Kasım Cuma günü saat 08.00’de uygulamaya giren “insani ara” bu sabah prestijiyle son bulmuştu. “İnsani ara”nın sona ermesinin akabinde İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne akınlarına yine başladı.

Kaynak: AA / Dünya

Haberler.com

https://www.haberler.com/dunya/hamas-israil-ateskesten-sonra-da-basaramayacak-16584243-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir