Gören bir daha bakıyor! Bilim kurgu sinemalarından fırlayan bu araç TSK envanterine girdi

Otokar Arma 8×8 birinci defa Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer aldı. İşte mevzuyla ilgili ayrıntılar ve Aselsan YENER projesi…

Gören bir daha bakıyor! Bilim kurgu sinemalarından fırlayan bu araç TSK envanterine girdi
  • 0
  • 4
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan Otokar Arma 8×8 ile ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Bilhassa yüksek dağlık topraklar üzere kuvvetli kurallarda vazife yapacak olan Arma 8×8 sayesinde mayınlı bölgedeki ögeler işçi emniyeti alınarak kolaylıkla temizlenecek. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine birinci kez giren Arma 8×8 zırhlı kara aracı ve ayrıntıları haberimizde…

Otokar Arma 8×8 birinci defa TSK envanterinde yer aldı!

Sektör içerisinde pek çok alanda görmeye alıştığımız Otokar markası savunma sanayi tarafında tekrar bir atılıma imza atıyor. Zırhlı kara araçları kategorisinde Arma serisi ile yer alan Otokar, Arma 8×8 modeli ile TSK envanterine birinci kere giriş yaptı. Bilhassa Aselsan ile yapılan paydaşlık sonucunda araç gerçek bir mayınlı bölge canavarına dönüşmüş durumda.

Otokar Arma ailesi 4×4, 6×6 ve 8×8 olmak üzere 3 farklı altyapı üzerinde konfigüre edilebiliyor. Araçlar kullanılacak olan arazi kaideleri, vazife koşulları ve işçi sayısı göz önüne alınarak farklı tipte birçok bilhassa üretiliyor. Bunlardan TSK envanterine birinci defa giriş yapanı ise Arma ailesinin 8×8 versiyonlu zırhlı araç modeli.

Arma 8×8 modeli Aselsan tarafından yürütülen YENER Çağdaş Mayın Tespit Sistemi kapsamında modernize edildi. Vazife başındayken dışarıdan baktığınızda “uzaylılar Dünya üzerinde örnek topluyor galiba” diye düşündürecek olan Arma 8×8 mayınlı bölge temizleme konusunda YENER projesi sayesinde epey yetenekli.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulan araç, sahip olduğu özel donanımlarla el imali patlayıcı ve mayınları tespit, teşhis ve işaretleme vazifelerini yerine getirerek işçi güvenliğini en üst düzeyde tutuyor.

Bunun yanında sahip olduğu yeni kuşak özel radar işaretleme sistemleri, sensörleri ve algılayıcıları sayesinde farklı yer ve toprak tiplerinde dahi tüm mayın, patlayıcı, bomba vb. tehlike ögelerini algılayarak tedbir alıyor.

Otokar Arma şu an dünya üzerinde halihazırda 3 kıtada, 5 ülkede, 9 başka faal kullanıcı tarafından faal olarak misyonlara katılıyor. Markanın 4×4 ve 6×6 serileri için de bu çapta bir modernizasyon paketi projesine dahil ederek araçların yeteneklerini arttırması planlanıyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/otokar-arma-8×8-tsk-envanterinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir