Google İletiler çok beklenen iMessage özelliğini sonunda alıyor!

Son devirde birçok güncelleme alan Google İletiler, yakında gönderilen iletileri düzenlemenize müsaade verecek.

Google İletiler çok beklenen iMessage özelliğini sonunda alıyor!
  • 0
  • 1
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Google Mesajlar son vakitlerde çok sayıda yeni özellik alıyor ve bu da onu öteki ünlü iletileşme uygulamalarıyla daha rekabetçi hale getiriyor. En son güncellemede fotomoji, ekran efektleri, sesli iletiler için gürültü engelleme ve animasyonlu çıkartmalar yer alıyor. Bu özellikler şu anda beta kullanıcılarına sunuluyor ve büyük olasılıkla yakında herkese sunulacak.

Google Bildiriler için bildiri düzenleme özelliği geliyor

Yeni gelen özelliklerden de daha heyecan verici olanı ise Google’ın bir mesaj düzenleme özelliği üzerinde çalıştığına dair bulunan deliller. Bu özellik kullanıcılar tarafından çok talep edildi ve yazım kusurlarının düzeltilmesi yahut bildiriler gönderildikten sonra kolay bir halde değişiklik yapılması konusunda nitekim faydalı olacağı tartışılamaz bir gerçek.

Google’ın bir bildiri düzenleme özelliği eklemeye çalıştığının ispatı, Google İletiler uygulamasının beta sürümüne birkaç yeni işaretin eklenmesi. Bu işaretler Kasım ayının son haftasında yayınlanan beta sürümlere eklendi.

Ayrıca, Google Bildiriler APK kodunu araştırırken Google’ın, düzenlenen bildirilerin detaylarını depolamak için ileti veritabanında yeni bir tablo oluşturduğuna dair ispatlar bulundu. Bu tablo, ileti kimliğine, en son bildiri kimliğine, yepyeni RCS ileti kimliğine ve iletinin düzenlendiği ve alındığı vakte ait vakit damgalarına ait sütunları içeriyor.

Şu anda bildiri düzenleme RCS standardının bir modülü değildir. Lakin Google, daha evvel RCS’ye uçtan uca şifreleme üzere standardın modülü olmayan özellikler eklemişti. Google’ın gelecekte RCS standardına bildiri düzenlemeyi eklemek için çalışması da beklenen.

Apple’ın gelecek yıl iMessage uygulamasına RCS dayanağını ekleme kararı, ileti düzenleme üzere daha fazla özelliğin standarda eklenmesinin önünü açabilir. Bu, uzun müddettir bu özellikleri bekleyen kullanıcılar için epeyce kullanışlı ve büyük bir çıkar olacaktır. Şu anda Apple, Google’ın RCS iletileşme stilini desteklemeyi planlamıyor, bunun yerine şifreleme içermeyen GSMA üniversal profilini desteklemeyi planlıyor.

Ne yazık ki, bildiri düzenleme özelliğinin ne vakit halka sunulacağına dair resmi bir açıklama yok, fakat uygulamanın beta sürümünde zati bilinmeyen işaretler olduğu göz önüne alındığında, bu yeniliği 2024’ün birinci çeyreğinde yayınlandığını görmemiz olası.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar ksımından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/google-mesajlar-beklenen-ozelligi-aliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir