Google, GPT-4 rakibi lisan modeli Gemini’yi tanıttı!

Google, kısa müddet evvel gerçekleştirdiği aktiflikte yeni lisan modeli Google Gemini’yi tanıttı. İşte GPT-4 rakibi Google Gemini özellikleri…

Google, GPT-4 rakibi lisan modeli Gemini’yi tanıttı!
  • 0
  • 0
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Son periyotlarda yapay zeka alanında değerli gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda OpenAI, yapay zeka aracı ChatGPT’yi kullanıma sundu. Bu adım, bu alanda resmen bir yarış başlattı. Microsoft ve Google üzere teknoloji devleri bu yarışa dahil olmak için çalışmalar yürütüyor. Son olarak Google, OpenAI’ın lisan modeli GPT’ye rakip olan Gemini’yi tanıttı. Pekala Google Gemini özellikleri neler? GPT 4’e nazaran ne üzere farkları var? İşte tüm detaylar…

Google Gemini özellikleri

Google’ın kısa müddet evvel gerçekleştirdiği aktiflikte tanıttığı Gemini, geniş kullanım yelpazesinde kullanılacak. Bu kapsamda lisan modelinin üç farklı versiyon bulunuyor. Bunlar sırasıyla Gemini Ultra, Gemini Pro ve Gemini Nano.

En hafif versiyon olan Gemini Nano, Android aygıtlarda çalıştırılmak üzere sunuldu. Gemini Pro, Google Bard da dahil olmak üzere şirketin yapay zeka araçlarına güç verecekken, ortalarından en büyüğü olan Gemini Ultra ise data merkezli ve kurumsal uygulamalar için tasarlandı.

CEO Sundar Pichai ve kurucu ortak Demis Hassabis liderliğindeki Google DeepMind takımı tarafından geliştirilen Gemini, bilhassa metin, ses, manzara, görüntü ve yazılım kodu üzere farklı çeşitlerde bilgileri işleyebiliyor. Bu da onu farklı alanlarda kullanılabilir kılıyor.

GPT-4’ten daha mı yeterli?

Google Gemini, lisan modelleri için 32 akademik kriterin 30’unu karşılamakla bir arada, Massive Multitask Language Understanding (MMLU) alanındaki uzmanların yüzde 90’ından olumlu geri bildirimler aldı. Buna nazaran GPT-4’ten çok daha uygun bir performans sergiliyor.

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai’nin açıklaması şu formda;

Her teknoloji değişimi, bilimsel keşfi ilerletme, insan ilerlemesini hızlandırma ve hayatı düzgünleştirme fırsatıdır. Şu anda yapay zeka ile gördüğümüz geçiş, taşınabilir yahut evvelki web’e geçişten çok daha büyük olacak ve benim ömrümüzde gördüğümüz en derin olacak.

Yapay zeka, her yerde beşerler için gündelikten olağanüstüye kadar fırsatlar yaratabilir. Yeni inovasyon ve ekonomik ilerleme dalgalarını getirecek ve bilgi, öğrenme, yaratıcılık ve üretkenliği daha evvel görülmemiş bir ölçekte tetikleyecektir. Beni heyecanlandıran da işte bu: yapay zekayı herkes için dünyanın her yerinde yardımcı yapma bahtı.

Sekiz yıla yaklaşan yapay zeka odaklı bir şirket olarak ilerlemenin suratı yalnızca artıyor: Şu anda milyonlarca insan, eserlerimizde genaratif yapay zekayı kullanarak, bir yıl evvel dahi yapamayacakları şeyleri yapabiliyor; daha karmaşık sorulara karşılık bulmaktan yeni araçlarla işbirliği yapmaya ve oluşturmaya kadar.

Aynı vakitte, geliştiriciler, modellerimizi ve altyapımızı kullanarak yeni genaratif yapay zeka uygulamaları inşa ediyorlar ve dünya genelindeki start-up’lar ve şirketler, yapay zeka araçlarımızla büyüyorlar. Bu inanılmaz bir ivme, lakin yalnızca mümkün olanın yüzeyine çıkmaya başlıyoruz.

Bu çalışmaya cesurca ve sorumlulukla yaklaşıyoruz. Bu, araştırmamızda argümanlı olmayı ve insanlara ve topluma büyük yararlar sağlayacak yetenekleri peşinde koşarken, yapay zeka daha yetenekli hale geldikçe riskleri ele almak için hükümetlerle ve uzmanlarla işbirliği yapmayı içerir.

En yeterli araçlara, temel modellere ve altyapıya yatırım yapmaya devam ediyoruz ve bu prensiplere rehberlik ederek bunları eserlerimize ve başkalarına getiriyoruz. Artık, Gemini ile seyahatimize bir sonraki adımı atıyoruz, en yetenekli ve genel modelimiz, birçok önde gelen ölçekte üstün performans sunan bir model.

Yapay zeka, hayatımın çalışmasının odak noktası oldu, birçok araştırma arkadaşım üzere. Bilgisayar oyunları için yapay zeka programlamaya genç yaşta başladığımdan beri ve beyefendisinin çalışma biçimini anlamaya çalışan bir nörobilim araştırmacısı olarak yıllarca, daha akıllı makineler inşa edebilirsek, onları insanlık faydasına kullanabileceğimize inandım.

Bu, Google DeepMind’deki çalışmalarımızı yönlendirmeye devam eden sorumlulukla dolu bir yapay zeka tarafından sorumlu bir dünya vaadi. Uzun müddettir, insanların dünyayı manaya ve etkileşim kurma biçiminden esinlenmiş yeni bir jenerasyon yapay zeka modelleri inşa etmek istedik.

Yazılımın zeki bir kesimi üzere değil, daha çok kullanışlı ve sezgisel bir şey üzere hissettiren bir yapay zeka – bir uzman yardımcı yahut asistan. Bugün, bu vizyona bir adım daha yaklaşıyoruz ve inşa ettiğimiz en yetenekli ve genel modeli olan Gemini’yi tanıtıyoruz.

Gemini, Google’daki farklı gruplar ortasındaki büyük çaplı işbirliği gayretlerinin bir sonucudur, bu ortada Google Research’teki meslektaşlarımız da dahil. Farklı cinslerdeki bilgileri, metin, kod, ses, imaj ve görüntü dahil olmak üzere farklı bilgi çeşitlerini genelleme ve problemsiz bir biçimde manaya, çalıştırma ve birleştirme yeteneği olan multimodal bir yapay zeka olarak temellendirildi.

Gemini birebir vakitte en esnek modelimizdir, data merkezlerinden taşınabilir aygıtlara kadar her şeyde verimli bir formda çalışabilir. State-of-the-art yetenekleri, geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin yapay zeka ile nasıl inşa edip ölçeklendirdiklerini değerli ölçüde artıracaktır.

Sundar Pichai

Haber güncelleniyor…

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/google-gemini-ozellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir