Gizemli Pentagon mekiği yine uzaya gidiyor! Bir birinci yaşanacak

Pentagon, gizemli uzay mekiği X-37B için Falcon Heavy ile bir fırlatma yapacak. Bu X-37B tarihinde kıymetli bir birinci.

Gizemli Pentagon mekiği yine uzaya gidiyor! Bir birinci yaşanacak
  • 0
  • 0
  • 11 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Pentagon’un gizemli insansız mekiği X-37B yine uzaya dönmeye hazırlanıyor. Yedinci vazifesine çıkacak olan gizemli insansız uzay aracı için Elon Musk’da devreye girdi. Buna nazaran uzay aracını SpaceX, Falcon Heavy ile fırlatacak. Bu manada uzay aracı bir yıl sonra tekrar misyon yapmış olacak. Pekala lakin Pentagon insansız uzay mekiği, nasıl bir misyona sahip?

Gizemli, Pentagon insansız uzay mekiği, Falcon Heavy ile yine uzaya gidiyor

SpaceX son yıllarda NASA ile yaptığı mutabakatlar ve ISS’ye astronot taşıyan birinci özel şirket olma üzere unvanlarla karşımıza çıktı. Fakat, Pentagon’un on yıldan fazla bir müddettir kullandığı ve misyonunu sır üzere sakladığı X-37B insansız uzay mekiği, SpaceX’e emanet.

Ancak, SpaceX bu misyonu birinci sefer icra etmiyor. Daha evvel de Falcon 9 roketiyle 2018 yılında da bir fırlatmada yer aldı. Fakat Pentagon, gizemli X-37B mekiği için birinci kere ağır yük fırlatma roketi kullanacak.


X-37B

X-37B gizemli insansız uzay mekiği, manzara olarak minyatür bir uzay mekiğini andırıyor. Daha evvel uzay hudutlarında vazife yapan mekik, artık ise çok daha uzak bir gayeye konumlanabilir. Uzmanlara nazaran Falcon Heavy üzere uzay mekiği fırlatan güçlü bir roketin kullanılmasının öteki bir manası olamaz.

ABD Uzay Kuvvetleri yani Space Force ise vazife hakkında açıklama yaptı. Buna nazaran Pentagon OTV-7 ismi verilen uçuşun emeli şu halde açıklıyor:

“Uzay alanı farkındalık teknolojileriyle deneyler yapmak ve NASA gereçlerine yönelik radyasyon tesirlerini araştırmak”

Bu vazife sözünde yer alan “Uzay alanı farkındalık teknolojileri” ise tartışma yarattı. Bu manada ABD’nin öteki ülke uydularının faaliyetlerini inceleyeceği teoriler ortasında. NASA materyallerinden kasıtsa, uzun vadeli uzay uçuşlarında bitkilerin nasıl reaksiyon vereceği halinde açıklandı. NASA Seeds-2 isimli proje, uzay kolonileşmesi üzere geleceğe dair senaryolar açısından da kıymet arz ediyor.

Kasım 2022’de dünyaya dönen uzay mekiği için fırlatma bugün yapılacaktı. Fakat hava kaidelerinin olumsuzluğu nedeniyle fırlatma yarına sarkmış durumda. Son vazifesinde uzayda 908 gün kalan insansız uzay mekiğinin yeni vazifesinde ne kadar uzayda kalacağı ise bilinmiyor.

Aslında gizemli uzay mekiği için yörünge açıklanmasa da bir çok kere amatör uzay kaşifleri aracı tespit etmeyi başardı. Buna rağmen X-37B 17 yıldır misyonda olmasına rağmen Boeing şimdiye kadar iki farklı araç tasarladı. Yani bu vazifelerde tıpkı yapıda olsa da iki farklı araç misyon aldı. Fakat Boeing’in birinci misyonda 270 gün uzayda kalabileceği düşünülen uzay aracı bu süreyi bir çok defa aştı. Son misyonda ise bu bahiste rekor kırdı ve 900 günün üzerinde uzayda kalmayı başardı.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/gizemli-pentagon-uzay-mekigi-x-37b-falcon-heavy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir