Dev yıldızın kayboluşu Türkiye’den görülebilecek! İşte tarih

Betelgeuse yıldızı 12 Aralık tarihinde bir asteroid yüzünden kaybolacak. Pekala bu tarihi ana nasıl şahitlik edebilirsiniz?

Dev yıldızın kayboluşu Türkiye’den görülebilecek! İşte tarih
  • 0
  • 1
  • 11 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Gökyüzünde enteresan anlar yaşanmaya devam ediyor. NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 12 Aralık tarihinde Türkiye dahil olmak üzere Avrupa’dan görülebilecek bir astronomik olay yaşanacak. Bir asteroid, Betelgeuse yıldızının önünden geçerek bir mühlet boyunca kaybolmasını sağlayacak.

Betelgeuse yıldızı, bir asteroid yüzünden kaybolacak

Uzay boşluğunda, 12 Aralık Salı sabahı az görülen bir astronomik olay yaşanacak. 319 Leona olarak bilinen asteroid, Mars ile Jüpiter ortasındaki yörüngede dönecek. Bu da Dünya’dan bakıldığında Betelgeuse’un kaybolmasına yol açacak.

Orion grup yıldızında bulunan Betelgeuse, çıplak gözle görülebilen en büyük ve en parlak yıldızlardan biridir. Kendine has kırmızı tonu ise uzayda tanınmasını kolaylaştırıyor. 12 Aralık tarihinde yaşanacak gök tutulması, Betelgeuse’un kayboluşunu görmek için hayli değerli.

Gök olayının görülebileceği aralığın dar olması ise daha fazla merak uyandırdı. Meksika’nın birtakım bölgelerinden güney Avrupa’ya kadar uzanacağı bildirildi. Türkiye saatiyle 12 Aralık 04.00’te yaşanacağını belirtelim. Ayrıyeten İtalya’daki Sanal Teleskop Projesi yardımıyla canlı yayınlanacak.

Parlak yıldızların asteroidlerden ötürü kaybolması, ender görülen olaylardan biridir. Bu da önümüzdeki Salı sabahı amatör ve profesyonel gök bilimcilere kayda paha bir fırsat sunuyor. Betelgeuse’un kayboluş anlarında gökyüzünün açık olacağını da hatırlatalım.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmada, Güneş’te Dünya’nın 60 katı büyüklüğünde kara delik açıldığı tabir edilmişti. Uzmanlar başlangıçta bu deliğin orta şiddette (G2) bir jeomanyetik fırtınayı tetikleyebileceğini, bunun da önümüzdeki birkaç gün boyunca radyo kesintilerini ve güçlü kutup ışıklarını tetikleyebileceğini öngördü.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/betelgeuse-yildizi-kaybolacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir