Elon Musk Düzce’ye mi geliyor? İşte şirketten gelen açıklama!

Elon Musk hyperloop teknolojisi için Düzce ziyareti planlıyor. İşte bahisle ilgili ayrıntılar ve Musk’ın hyperloop teknolojisi…

Elon Musk Düzce’ye mi geliyor? İşte şirketten gelen açıklama!
  • 0
  • 0
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Çılgın milyarder Elon Musk ve projeleri gündemde kalmaya devam ediyor. Bilhassa Türkiye ve Türk hükümeti ile farklı bir samimiyeti olan Musk’ın Düzceli olması da gündemde. Hyperloop teknolojisine uygun formda Düzce’de tüp üretimi yapan Erciyas Holding ile Elon Musk ortasında iş iştiraki ve Düzce ziyareti savları ortaya atılmaya başlanınca şirketten açıklama geldi. İşte Erciyas Holding’in Düzceli Musk konusunda yaptığı açıklama ve detayları…

Elon Musk, Düzce fabrikasında üretim yapan Erciyas Holding’e mi geliyor?

Musk’ın ortaya attığı son çılgın teknolojilerden biri de elbet Hyperloop teknolojisi. Kısaca tanımlamak gerekirse tıpkı anda hem süratli tren hem de indüksiyon akımı teknolojilerini kullanan bu tüpler sayesinde İstanbul-Ankara ortası üzere ağır yolcu akışlı araların daha kısa müddetlerde kat edilmesi hedefleniyor.

Sistem aslında Maglev tren teknolojisinin boyut atlamış hali diyebiliriz. Yüksek Süratli Tren bildiğiniz üzere raylar üzerinde ilerliyor ve makul bir ray sürtünmesine maruz kalarak güç kaybı yaşıyor. Bu sorun Maglev trenlerinde yer alan elektriksel alan ile trenin ray üstüne yükselmesiyle çözülüyor. Ancak burada her iki trene de tesir eden devasa bir güç var: hava sürtünmesi.

Bu sürtünmeyi ise sıfıra en yakın pahaya indirebilmek için hava olmayan bir ortam gerekli. Bunu da yapabilmenin tek yolu trenin hareket ettiği ortamı vakumlamak. Burada Elon Musk, YHT konsepti ile yola çıkarak evvel Maglev trenlerinde olduğu üzere ray sürtünmesi pürüzünü ortadan kaldırıyor. Daha sonrasındaysa Hyperloop teknolojisine geçiş yapıyor.

Hyperloop ile istediğiniz sınır uzunluğuna bir tünel yapıyorsunuz. Bu tünellerin içerisindeki havayı vakumlayarak hava direncinin önüne geçiyorsunuz. Daha sonrasındaysa tren yahut kapsül (artık tüp içerisinde yolcu ve yük taşıma süreci hangi araç ile gerçekleştirilecekse) hava yastıkları üzerinde giderek yahut ray üstünde yükseltme yaparak aracın yer ile olan sürtünmesini de ortadan kaldırıyorsunuz.

Ayrıca tüp etrafında yer alacak olan bakır tellerin içerisinden geçen elektrik akımı sayesinde bir elektrik alanı oluşacak ve araçlara elektriksel kuvvet tesir ederek hızlanma da sağlanacak. Bu sayede bahsi geçen araçlar saatte 900 kilometrelere varan suratlara ulaşabilecek. Bunu daha kolay anlayabilmek ismine bakır telleri döndürerek bir tüp yapın. Akabinde içerisine yüklü bir kalem pil koyun. Pilin hızlanarak tünelin öteki ucundan tabiatıyla çıkacağını göreceksiniz.

Bahsi geçen tüpler ise 4 metre çapa sahip. Dünyada bu tüpleri üreten yalnızca bir firma var ve o da Türkiye’de. Erciyas Holding tarafından Düzce’de üretimi yapılan bu tüpler Elon Musk’ın aradığı çeşitteki tüplerden. Bununla alakalı olarak Düzce ziyareti yapılacağı tezleri ortaya atılırken Erciyas Holding’ten bu türlü bir ziyaretin husus olmadığı, yanlış bilgilerin toplumsal medyada paylaşıldığına dair açıklama geldi.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/elon-musk-hyperloop-duzce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir