Dünyanın en güçlü işlemcisini kim üretecek? Üç dev şirket yarışıyor!

Birinci 2 nm işlemciyi üretmek için Intel, Samsung ve TSMC ortasındaki yarış sürüyor. Pekala birinci hangisi başaracak? İşte ayrıntılar…

Dünyanın en güçlü işlemcisini kim üretecek? Üç dev şirket yarışıyor!
  • 0
  • 2
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Dünyanın önde gelen yarı iletken şirketleri, yeni jenerasyon akıllı telefonlara, data merkezlerine ve yapay zekaya güç verecek “2 nanometre” (2 nm) işlemci çipleri yapmak için yarışıyor. TSMC, analistlerin daldaki global üstünlüğünü müdafaa konusundaki favorisi olmaya devam ediyor fakat Samsung Electronics ve Intel, bölümün bir sonraki ileriye hakikat atılımını ortadaki farkı kapatma talihi olarak tanımladı.

2 nm işlemci yarışının kazananı kim olacak?

Bilmeyenler için öncelikle işlemcilerdeki “nm” ibaresinin ne manaya geldiğini anlatalım. Bu söz, transistörler ortasındaki mesafe demektir. Bir işlemcide ne kadar fazla transistör olursa o işlemci o kadar performanslı ve verimli çalışır. Bu nedenle transistörler ortası aralık kısalırsa işlemcinin içine daha fazla transistör sığar ve daha güçlü hale gelir. Bu sebepten ötürü düşük nm kıymeti daha üstündür.

Raporlara nazaran, işlemcilerde global pazara hakim olan TSMC, 2 nm prototipleri için süreç testi sonuçlarını Apple ve Nvidia da dahil olmak üzere en büyük müşterilerinden kimilerine esasen göstermiş durumda. Lakin kimi sızıntılar, Samsung’un, ortalarında Nvidia’nın da bulunduğu büyük müşterilerin ilgisini çekmek emeliyle en son 2 nanometrelik prototiplerinin indirimli versiyonlarını sunduğunu söylüyor.

Eski pazar önderi Intel de gelecek yılın sonuna kadar yeni jenerasyon çiplerini üreteceğine dair yiğit argümanlarda bulundu. Bu, ABD’li şirketin eserlerinin performansına ait kuşkuların devam etmesine karşın, onu Asyalı rakiplerinin önüne geçirebilir.

2 nm işlemcilerin seri üretiminin 2025 yılında başlayacağını söyleyen TSMC, genellikle birinci olarak mobil versiyonunu piyasaya sürüyor ve Apple’ın ana müşterisi oluyor. PC versiyonları ve daha sonra daha yüksek güç yükleri için tasarlanmış yüksek performanslı işlemciler ise daha sonra gelecek üzere gözüküyor.

Apple’ın en yeni amiral gemisi akıllı telefonları iPhone 15 Pro ve Pro Max, bu yılın Eylül ayında piyasaya sürüldüklerinde TSMC’nin yeni 3 nanometre çip teknolojisini kullanan birinci kitlesel pazar tüketici cihazlarıydı. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 16 serisinde ise şu an için 2 nm işlemcilerin kullanılması beklenmiyor.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ilk-2nm-islemci-uc-dev-sirket

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir