Dünya’nın birinci 360 derecelik imgeleri yayınlandı!

Bir teknoloji şirketi, alçak Dünya yörüngesine gönderdiği kameralar ile Dünya’nın birinci 360 derecelik manzaralarını yakaladı.

Dünya’nın birinci 360 derecelik imgeleri yayınlandı!
  • 0
  • 2
  • 6 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Bu yılın başında Çinli teknoloji şirketi Insta360, özel bir uzay misyonu için adım attı. Şirket, bu vazife için alçak Dünya yörüngesine iki adet kamera gönderdi. Bu kameralar ise sahip olduğu özelliklerle Dünya’nın 360 derecelik imajlarını yakaladı. İşte 360 derecelik Dünya görüntüsü!

Radyasyondan korunması için kamerayı altın folyo ile kapladılar!

Son yıllarda uzaya ilişkin çalışmalar da artış gösterdi. Bu yılın başında da Çinli bir teknoloji şirketi olan Insta360, özel bir uzay vazifesi için adım attı. Bu uzay vazifesi için şirket, alçak Dünya yörüngesine iki kamera gönderdi. Insta360 ismindeki bu kameraların en değerli özelliği ise 360 derecelik manzaralar yakalaması.

Insta360 kameralarının fırlatılmasından sonra da ortaya hayli ilgi cazibeli ve yüksek çözünürlüklü imajlar çıktı. Dünyada birinci olduğunu sav eden şirket, kamerayı uydu üzerinden gönderdi. Ayrıyeten ortaya çıkan manzaralar Dünya’dan 300 mil uzakta çekildi.

Şirket, daha öncesinde de yeni modellerinden birini hava balonuyla 26 kilometre yükseklikteki stratosfere gönderdi. Lakin uzay buna nazaran daha farklı bir ortam. Öte yandan kozmik ışınların atmosfer dışında durdurmak da mümkün değil. Bu nedenle kameranın yüksek ölçüde radyasyona dayanması gerekiyor. Ayrıyeten titreşim ve şoklara da hazır olması gerekiyor.

Meydana gelebilecek bu sıkıntılar nedeniyle Insta360, Media Storm ve uydu şirketi Spacety ile çalıştı. Mühendisler anakart, lens ve kasada yaptıkları değişikliklerle birlikte kamerayı uzay şartlarına güçlü hale getirdi. Ayrıyeten radyasyondan korunması için kalkan olarak altın folyo eklediler.

Tüm bunların sonucunda ise alçak Dünya ortamına güçlü yavaşça dönebilen ve açıyı ayarlayarak çekim yapabilen kameralar otaya çıktı. Kameranın çektiği imajlara bakıldığında ayrıyeten galaksilerin ve yıldızların da uzayda çok net görünür olduğunu görmek mümkün.

Peki, siz 360 derecelik Dünya manzarası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/dunya-ilk-360-derece-goruntu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir