Depolama ve aygıtların performansı ortasındaki temas: Bilmeniz gereken her şey

Depolama ve aygıt performansının etkileyici bağı: Bilgisayarınızı optimize etmenin püf noktaları! İşte ayrıntılar…

Depolama ve aygıtların performansı ortasındaki temas: Bilmeniz gereken her şey
  • 0
  • 1
  • 5 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

1968 yılında beşerler ve bilgisayarlar ortasındaki süreçlerde reaksiyon müddeti üzerine bir çalışma yapıldı. Sonuçlar, birden fazla insanın, konsantrasyonunu ve üretkenliğini koruyabilmek için karşılarındaki bilgisayarlardan 1 saniyeden daha kısa müddet içerisinde reaksiyon almayı beklediğini gösterdi.

İlginçtir ki, bu durum günümüzde de hâlâ geçerli. Yavaş yükleme müddetleri çoğumuz için hudut bozucu olabiliyor. Farklı bir çalışmaya nazaran, yavaş çalışan sistemler, BT çalışanlarının yüzde 65’inin karşılaştığı bir sorun. Ayrıyeten araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 32’si iş yerindeki BT sistemlerinin yavaşlığının onların iş kalitesini de negatif manada etkilemesinden şikayetçi.

Bilgisayar performansındaki gecikmenin, birebir anda çalışan birden fazla yüksek performanslı uygulama, gereksiz güncellemeler yahut yeni olmayan yazılımlar, yetersiz RAM, virüs yahut makûs emelli yazılım tesiri ya da kâfi olmayan depolama kapasitesi üzere birçok nedeni olabilir.

Ancak yetersiz depolama yahut düşük performanslı depolama, bilgisayarın performansını olumsuz istikamette etkileyebilir. Bu sorunun tahliline yardımcı olmak için yüksek kapasiteli, süratli depolama aygıtları kullanılabilir.

NVMeTM dayanaklı bir katı hal şoförü (SSD), bilgisayar performansını artırmaya yardımcı olur. Bu da PC’nin daha fazla vazifesi, daha süratli yapabilmesi için daha yüksek performans sunacağı manasına gelir: Daha süratli önyükleme mühletleri, daha süratli uygulama yükleme mühletleri, oyunların başlatılmasında daha yüksek suratlar ve görüntü ya da RAW fotoğraf sürece üzere büyük belgeler kullanan programlar için daha fazla karşılık verme suratı gibi… Dahası, daha az güç tüketimi sunması sayesinde de dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatır.

Ancak var olan bilgisayarınızı (masaüstü yahut dizüstü) daha güzel bir donanımla güncellerken belirli başlı gereksinimleri kıymetlendirmek de hayli kıymetli. Depolama şoförünün çeşidi, suratı ve kapasitesi, bilgisayar performansını değerli ölçüde etkileyebilir.

Örneğin, sıklıkla büyük belgelerle çalışan bir görüntü editörü yahut içerik üreticisi için ülkü olan WD Blue SN580 NVMe SSD, bilgisayarın performansını ve kullanıcının üretkenliğini artırarak en uygun takviyesi sağlayabilir.

WD Blue SN580 NVMe SSD, 2 TB’a kadar kapasite seçenekleri, süratli bir NVMe arayüzü ile birlikte geliyor ve 4.150 MB/sn’ye kadar okuma suratları sunuyor. İçerik üreticilerin, aygıtları üzerinde düşük güç tüketimini muhafazaları için tasarlanan WD Blue SN580 NVMe SSD’ler, yüksek suratı mümkün kılarak kullanıcıların hayal güçlerini faal tutmalarına takviye oluyor.

Eğer bir oyunseverseniz, WD_BLACK SN850X NVMe SSD ve WD_BLACK SN770 NVMe SSD, harika yüksek suratlar sunarak oyun tecrübenizi bir sonraki düzeye taşıyor. Bilhassa profesyonel oyuncular için tasarlanan WD_BLACK SN850X NVMe SSD, 7.300 MB/s’ye varan üst seviye bir oyun tecrübesi sunuyor ki bu da hem yüksek performans sağlayacağı hem de epey kısa süren oyun yükleme mühletleri demek.

SSD, 4 TB’a kadar kapasite seçeneklerine sahip. WD_BLACK SN770 NVMe SSD ise her düzeyden oyunsever için tasarlanmış, daha genel kullanıma yönelik bir SSD. WD_BLACK SN770, oyun içi cevap müddetlerini artırmaya yardımcı olurken oyuncunun görebileceği ve hissedebileceği gerçek bir performans artışı için problemsiz akış sağlıyor.

Bir depolama tahlili seçmeden evvel ihtiyaçları tespit etmek son derece kıymetli. Örneğin Western Digital’ın depolama tahlilleri çeşitli kapasite seçenekleri ve süratlerde geliyor ve kullanıcıların gereksinimlerine en uygun olanı seçmesine imkan tanıyor.

İster bir oyuncu, ister yaratıcı bir profesyonel, ister süratli ve verimli bilgi sürece kıymet veren bir kullanıcı olun, kaliteli bir depolama aygıtına yatırım yapmak dikkatle kıymetlendirilmesi gereken bir bahis. Gerçek depolama tahlili, üretkenliğinizi artırmanızda ve yaptığınız işin keyfini çıkarmanızda epey değerli bir rol oynuyor!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/depolama-ve-cihazlarin-performansi-arasindaki-baglanti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir