Daha agresif ve güçlü! Yeni Dacia Duster tanıtıldı

Dacia Duster 2024 resmen tanıtıldı. Pekala yeni SUV kullanıcılara neler sunuyor? İşte Dacia Duster 2024 özellikleri ve tasarımı!

Daha agresif ve güçlü! Yeni Dacia Duster tanıtıldı
  • 0
  • 5
  • 30 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Otomotiv pazarının başarılı oyuncularından Dacia‘nın uygun fiyatlı SUV modeli Duster yenilendi. Selefine nazaran daha agresif bir ve daha güçlü bir yapıyla şoförlerin karşısına çıkan araç özellikleriyle ve dizaynıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Pekala Dacia Duster 2024 neler sunuyor? İşte ayrıntılar!

Yeni Dacia Duster (2024) özellikleri ve tasarımı

Dacia Duster 2024, Renault ve Nissan’ın CMF-B platformunu temel alıyor. Tasarım tarafında bir evvelki modele nazaran daha agresif ve şık duran SUV yaşanan bu değişiklikleri Bigster konseptine borçlu. Aracın bu alanda en dikkat çeken değişimleri ön ve art kısımlarda yapılmış. Çünkü yeni Duster 2024, önde artık daha ince fakat şık duran far ve ızgara görünümüne sahip. Ayrıyeten, selefiyle karşılaştırıldığında yüksekliğin bir nebze azaldığını söyleyebiliriz.

Aracın art tarafına geçtiğimizde bizleri Y formunda far ekipleri karşılıyor. Hatırlanacağı üzere bir evvelki Duster’da kare biçiminde farlara yer verilmişti. Bu da modeldeki kıymetli değişikliklerden birisi olarak göze çarpıyor. Dahası, aracın art kapı kolu C sütununda gizleniyor ve bunun yanı sıra tavan çizgisi daha şık bir görünüm için geriye yanlışsız eğimli bir yapıya kavuşuyor. Üstte da belirttiğimiz üzere yükseklik bir nebze olsun azalsa da aracın genel boyutları değişmedi.

Dacia Duster 2024 ile birlikte dizel motora veda ediliyor. Bu noktada yeni modelde yarı hibrit, tam hibrit, ve LPG olmak üzere üç farklı opsiyon karşımıza çıkıyor. Yarı hibrit seçeneği TCe 130 olarak isimlendirilirken, 1,2 litrelik turboşarjlı bir benzinli motoru 48V yarı hibrit sistemiyle birleşerek 128 beygir güç üretebiliyor. Dahası, standart olarak altı vitesli manuel şanzımanla ve iki tekerlekten çekiş ve dört tekerlekten çekiş seçenekleriyle birlikte geliyor.

Tam hibrit modeli, 1,6 litre 94 hp güç üreten bir benzinli motora ve 49 hp güç üretebilen elektrikli bir motorla şoförlerin karşısına çıkıyor. Hybrid 140 olarak isimlendirilen bu versiyonda yenilenen frenleme sistemi ve 1,2kWh’lik küçük de olsa verimli bir batarya yer alıyor. Hatta şirketin argümanına nazaran bu seçenek, kent içi yüzde 80’e kadar büsbütün elektrikli modda sürüş imkanı sunabiliyor. Tam hibrit seçeneğin yalnızca otomatik şanzımanla geldiğini belirtelim.

Son olarak evvelki modellerde de karşımıza çıkan ECO-G, yani LPG’li seçenek yeni Duster‘da da yerini alıyor. Bu seçenekle ilgili şimdi net detaylar verilmedi. Fakat eldeki datalara nazaran iki yakıt deposu (biri akaryakıt için, oburu LPG için) sayesinde yaklaşık 1.300 km yol gidebiliyor. Aracın fiyat detaylarıysa şimdilik muhakkak değil.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/dacia-duster-2024-ozellikleri-tasarimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir