Çin’den ABD’ye büyük darbe! Artık gereksinimi kalmadı!

Çin’in dev dev akıllı telefon üreticisi Huawei 5G teknolojisinin tedarikçilerinden birisi olacak. Böylelikle Çin’in ABD’ye muhtaçlığı kalmayacak

Çin’den ABD’ye büyük darbe! Artık gereksinimi kalmadı!
  • 0
  • 2
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Çinli dev teknoloji şirketi Huawei büyük bir atılıma imza attı. Huawei Mate 60 Pro akıllı telefonu, Çin’in yerli radyo frekans çipleri tasarımı ve mühendisliğinde kıymetli ilerleme gösterdi. Bu gelişmeler sayesinde Huawei, Çin’in ABD’deki 5G teknolojisi tedarikçilerinin yerini almaya başlıyor. Münasebetiyle artık Çin’in ABD’ye gereksinimi kalmayacak. İşte detaylar…

Artık Çin’in dev teknoloji şirketi Huawei, 5G teknolojisinin tedarikçilerinden birisi olacak!

Dev teknoloji şirketi Huawei’nin telefonlarının bileşenlerini en yaygın olarak sırasıyla ABD’li tedarikçiler Skyworks Solutions Inc. ve Qorvo Inc. tarafından sağlıyor. Fakat Çin bu bahiste ABD’ye olan bağımlılığını yok etmek için kollarını sıvadı. Bunun için Çin, çip dizaynında ilerlemelere imza attı. Artık Huawei kendi yerli radyo frekans çiplerini tasarlıyor. Böylelikle akıllı telefon üreticisi ve tedarikçileri ortasında tasarım için işbirliği mevcut.

Huawei, çip dizaynındaki ilerlemeler, Çin’i bir dünya markası haline getirmek için büyük bir adım attı. Huawei’nin donanımının ABD tedarikçilerine erişimi şimdi yok. Fakat olmasa bile dünyanın en güzelleriyle rekabet edebilecek kapasitede olduğunu gösteriyor. Radyo frekansı çipleri, bir akıllı telefonun internete bağlanan baz istasyonlarıyla bağlantısını yönetir. Bu, her aygıtın temel fonksiyonudur.

Mate 60, ağustos ayının sonlarında 7 nanometrelik uygulama işlemcisiyle piyasaya çıktı. Bu durum tüm dünyada heyecan yarattı. Bu durum, Huawei’nin Qualcomm Inc. yongaları olmadan çağdaş akıllı telefonlar üretebileceği manasına geliyordu. Böylece 5G teknolojisi artık bir ülkenin monopolünde olmaktan çıkacak. Çin bu teşebbüsle ABD ticari yaptırımlarının engellemeye çalıştı. Şirket daha fazla araştırma yaparak Skyworks ve Qorvo üzere ABD sanayisinin temel taşlarına süreksiz tahliller bulmaya çalıştı.

Huawei, tasarladığı 7 nanometrelik işlemcisi ile Çin’i ABD baskısı altından kurtarmak için taşın altına elini koydu. Bu işlemciyi, ABD düzenleyicileri tarafından soruşturma altında olan Şangay merkezli bir şirket olan Semiconductor Manufacturing International Corp üretti. Bu durum, Çin üzerinde hala az da olsa ABD baskısı olduğunu kanıtlıyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/huawei-5g-teknolojisinin-tedarikcilerinden-birisi-olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir