Çalışmayı durdurmuştu! Hubble’ın akıbeti aşikâr oldu!

Hubble Uzay Teleskobu geçtiğimiz günlerde bir arıza yaşadı. Jiroskoplarının düzeltilmesinin akabinde tekrar vazifesine başladı.

Çalışmayı durdurmuştu! Hubble’ın akıbeti aşikâr oldu!
  • 0
  • 5
  • 12 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Uzayın gizemli sır perdesini aralayan NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu geçtiğimiz günlerde tüm uzay dünyasını telaşa düşürdü. Bir arızanın sonucunda çalışmasına kısa mühlet orta verdi. Kendini inançlı moda aldı.  Teleskop birinci kere 19 Kasım’da jiroskoplarından birinde sorun yaşadı. Cuma günü itibariyle tam vakitli olarak vazifesine geri döndü. İşte detaylar…

Hubble Uzay Teleskobu tekrar çalışıyor!

Hubble Uzay Teleskobu, bileşenlerinden birindeki sorun nedeniyle birkaç haftayı inançlı modda geçirdi. Akabinde 8 aralık cuma günü tekrar etkin oldu. Teleskop birinci sefer 19 kasımda jiroskoplarından birinde sorun yaşadı. Sonraki günlerde birkaç sefer inançlı moda girip çıktı.

Sorun, teleskobun, teleskopu hakikat istikamete yönlendirmeye yardımcı olan üç çalışır durumdaki jiroskopundan birinden kaynaklanıyordu. Aslında teleskobu bunlardan sadece biriyle çalıştırmak mümkündü. Lakin müşahedeler ortasında teleskobu yeni bir gayeye taşımak daha uzun sürecekti. Bu da müşahede süresininde vakit kaybına neden olacaktı. NASA’nın teknik grubu sıkıntıya tahlil buldu. Üç jiroskopun tamamı artık tekrar kullanıma sunulduğundan, teleskop bilimsel operasyonlara geri döndü.

Şu anda teleskopun aygıtlarından ikisi çevrimiçi durumda. Akabinde öbür aygıtlar önümüzdeki birkaç hafta içinde tekrar çevrimiçi duruma getirilecek. NASA bu hususa ait bir açıklama yaptı: “Hubble’ın iki ana kamerası, Geniş Alan Kamerası 3 ve Gelişmiş Araştırma Kamerası, bilimsel müşahedelerine cuma günü tekrar başladı. Takım bu ayın sonlarında Kozmik Köken Spektrografı ve Uzay Teleskobu Görüntüleme Spektrografının operasyonlarını tekrar başlatmayı planlıyor.”

Hubble son yıllarda daha yeni ve daha güçlü James Webb Uzay Teleskobu’nun gölgesinde kaldı. Lakin bu iki teleskop farklı dalga uzunluklarında çalışıyor. Münasebetiyle gökbilimcilerin her iki teleskopa da erişmesi değerlidir. Hubble öncelikle insan gözünün gördüğüne muadil olan görünür ışık dalga uzunluğuna bakıyor. Ayrıyeten ultraviyole ve yakın kızılötesi dalga uzunluklarına da bir ölçü hassasiyet gösterir. Böylelikle bulutsuları ve yakındaki galaksilerin çarpıcı imgelerini yakalayabiliyor.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/hubble-uzay-teleskobu-tekrar-calisiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir