Çilekeş Apple! Artık de Hindistan’dan müsaade çıkmıyor!

Apple yetkililerinin sıkıntısı bir türlü bitmedi. Artık de Hindistan hükümetinin kararlarına uymak zorunda. İşte ayrıntılar…

Çilekeş Apple! Artık de Hindistan’dan müsaade çıkmıyor!
  • 0
  • 0
  • 8 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Bildiğiniz üzere değişen Avrupa Birliği kanunları sebebiyle Apple tüm iPhone ve iPad modellerinden başlayarak esaslı bir değişikliğe gitti. Bununla birlikte yeni iPhone 15 serisi itibariyle eski Lightning irtibat noktası artık emekli olmuş yerine de USB-C gelmişti. Apple tam AB kanunları ve satış kuralları sıkıntılarını atlattı derken artık de Hindistan’dan kural değişikliği geldi. İşte Apple ve Hindistan’da yaşanabilecek mümkün satış sorunu hakkında detaylar…

Değişen Hindistan kuralları Apple için büyük sorun teşkil edebilir!

Hindistan, Avrupa Birliği tarafından alınan eser satış ve pazarlama kurallarına misal kurallar almaya hazırlanıyor. Mevzuyla ilgili olarak çıkan haberlerde hükümetin AB gibisi satış kurallarına geçeceği ve bu yüzden piyasa içi, tüketici hakları korunması konusunda yeni kararlar alınacağı bildiriliyor. Bu kapsamda Apple biraz üzülecek üzere çünkü alınan kararlar ortasındaki USB-C değişimi üretimi zora sokuyor.

Olayın özüne gelirsek Hindistan her ne kadar akıllı telefon dalı için bir cennet niteliği taşısa da halkın alım gücü epey düşük. Yani markaların amiral gemisi akıllı telefonlarının üretim merkezi Hindistan olsa da halkın bu telefonlara ulaşması epey güç. Bu sebeple halk eski modellere yöneliyor.

Apple için konuşmak gerekirse iPhone 15 üretimi Hindistan’da yapılsa da kullanıcılar eski iPhone modellerine yönelmekte. Buraya kadar rastgele bir sorun yok beşerler yeniyi değil eskiyi alabiliyor ve o eserlere yöneliyor lakin değişen kurallar Apple’ın üretim halini değiştirmesine sebep olabilir.

Yeni kurallara nazaran Apple eski iPhone modellerinin ilişki noktalarını Lightning yerine USB-C ile değiştirmek zorunda. Fakat bu yine tasarım ve kutu içeriği eserlerinin tedariği manasına gelmekte. Bu sebeple yeni üretim yapmak yerine üretimi bitirmeyi tercih edecektir.

Üretimi bitirmek satış konusunda mali kayıp manasının yanına Hindistan içi vergi kuralları konusunda da dezavantaj yaratmakta. Hindistan maddelerine nazaran makul bir hacimde yerli üretim yaptığınızda hükümet size çeşitli vergi indirimleri sağlıyor. Apple’ın eski iPhone üretimlerini bitirmesi de bu hacmin altında kalmasına ve vergi indirimi yerine ceza alması manasına gelmekte.

Konuyla ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde netleşecektir. Gelen son bir bilgi Apple’ın Hindistan hükümeti ile çeşitli görüşmeler yaptığını destekliyor. Bu birtakım kurallarda esneme manasını taşıyabilir. Pekala siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/apple-hindistandan-izin-cikmiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir