Bir ülke daha kripto paraya geçiş yapıyor!

Güney Kore, 2024’ten itibaren dijital para testlerine başlıyor. Dijital won, çeşitli kanallarda test edilebilir olacak.

Bir ülke daha kripto paraya geçiş yapıyor!
  • 0
  • 8
  • 28 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kripto paralar tüm dünyada benimsenmeye devam ederken, merkez bankaları da dijital para çalışmalarını hızlandırıyor. Bunun son örneği ise Güney Kore’den geldi. Güney Kore Merkez Bankası (BOK), 2024’ün sonundan itibaren “dijital won” ismi verilen yeni para ünitesini test edeceğini açıkladı.

Güney Kore Merkez Bankası’ndan dijital para adımı

BOK, Finansal Hizmetler Komitesi ve Finansal Kontrol Servisi tarafından yapılan ortak açıklamada dijital won resmen tanıtıldı. Bankaların mevduat fonları üzerinden yapılacak testlerde, 100 bin kişinin yer alacağı duyuruldu. Seçilen banka iştirakçileri, önümüzdeki yılın sonunda üç aylık programa tabi tutulacak.

Dijital won denemesi, yüksek süreç fiyatları ve yavaş ödeme müddetlerini değiştirmeyi amaçlıyor. Mevcut ödeme sistemlerine alternatif olabilecek dijital won, teslimat ve ödeme üzere süreçlerin gerçekleştirilmesinde de test edilecek.

Ancak iştirakçilerin, pilot uygulama sırasında dijital wonları sırf belli ödemeler için kullanabileceği aktarıldı. Şahsî transferler üzere kullanımlara müsaade verilmeyeceği söz edildi. Yani yalnızca merkez bankası tarafından sağlanan kanallarda kullanılabilecek.

BOK Lideri Rhee Chang-yong ve Milletlerarası Ödemeler Bankası Genel Müdürü Agustin Carstens, dijital para testlerini birlikte yürüteceklerini tabir etti. Pilot uygulama, hem Asya pazarının hem de Güney Kore’nin kripto paraya geçişinde kıymetli bir yer tutuyor.

BOK, detayların ilgili makamlar ve maddelerle birlikte gözden geçirileceğini söyledi. Banka öncülüğünde ek projelerin de düşünülebileceğini söz etti.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/guney-kore-dijital-para

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir