Avrupa’nın uzaydaki yeni gözü Ariane 6 için tarih verildi!

2010’dan beri üzerinde çalışılan Ariane 6 roketi Avrupa’nın uzaya erişimini tekrar sağlayacak ve tarih verildi!

Avrupa’nın uzaydaki yeni gözü Ariane 6 için tarih verildi!
  • 0
  • 0
  • 2 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Ariane 6, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ismine ArianeGroup tarafından 2010’ların başından beri geliştirilmekte olan bir fırlatma sistemidir. Ariane fırlatma aracı ailesinin bir kesimi olarak Ariane 5’in yerini alıyor. Bu nedenle üzerinde uzunca bir mühlet uğraşılan ve çokça merak edilen Ariane 6’nın fırlatılması da merakla bekleniyordu. Bunun için de bir tarih verildi.

Ariane 6 2024 yılının ortalarında fırlatılacak

Avrupa Uzay Ajansı’nın yöneticisi Josef Aschbacher dün yaptığı açıklamada, Avrupa Uzay Ajansı’nın Ariane 6 roketinin 2024 ortalarında ilk fırlatılmasının planlandığını duyurdu. Haber, 23 Kasım’da Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki uzay üssünde yapılan başarılı sıcak ateş testinin akabinde geldi.

‘Sıcak ateş’ terimi, motorun itici gazlarla ateşlenerek gerçek yanma ve egzoz üretmesini tabir eder. Gerçek bir fırlatmadan tek farkı, iticilerin ateşlenmemesidir; bu da roketin yere sağlam bir formda dikilmesini sağlar. X’te Aschbacher, “En son testin tamamlanmasıyla birlikte Ariane 6, kalifikasyon için gereken temel provalardan geçti.” açıklamasını yaptı.

“Modellerimizi doğruladık, operasyon bilgimizi artırdık ve artık Avrupa’nın yeni ağır yük fırlatıcısının birinci fırlatma periyodu için kendimize güveniyoruz.” tabirlerini de ekledi. Birinci uçuş yörüngede büyük yükler taşımayacak olsa da birkaç küçük uyduyu taşıyacak.

Şayet bu fırlatma başarılı olursa, roketi geliştiren şirket Arianespace, yılın ilerleyen vakitlerinde ikinci bir fırlatmayı hedefleyecek. Şirketin CEO’su Stéphane Israël bir basın toplantısında, ikinci fırlatmanın Fransız ordusu için CSO-3 keşif uydusunu taşıyacağını söyledi.

Ariane 6’nın birinci kere dört yıl evvel fırlatılması planlanmıştı. Lakin rokette teknik meseleler, COVID-19 ve tasarım değişiklikleri nedeniyle bir dizi gecikme yaşandı. Ariane 6’nın selefi Ariane 5’in resmi olarak hizmet dışı bırakılması ve İtalya’nın Vega C roketinin Aralık ayındaki fırlatma başarısızlığının akabinde yere indirilmesiyle, Avrupa şu anda uzay uydularına bağımsız erişime sahip değil.

Dolayısıyla, şayet her şey planlandığı üzere giderse, Ariane 6’nın yaklaşık 6 ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Pekala siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/ariane-6-icin-tarih-verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir