Apple’dan akıllı telefon dünyası için korkutan güvenlik raporu!

Teknoloji dünyasının en büyük ismi Apple, bilgi ihlallerinin bu sene yarattığı tahribatı bir raporla gözler önüne serdi.

Apple’dan akıllı telefon dünyası için korkutan güvenlik raporu!
 • 0
 • 0
 • 8 Aralık 2023
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Gelişen teknoloji dünyasında güvenlik riskleri de giderek artıyor. Şirketler, kullanıcı güvenliği ile ilgili birçok yeni özelliği kullanıma sunuyor. Lakin yeniden de data ihlalleri son devirde artış gösteriyor. Apple, hem kendi kullanıcılarını uyarmak hem de kesimdeki durumu gözler önüne sermek için değerli bir rapor paylaştı.

2023’te 360 milyondan fazla kişi bilgi ihlali mağduru oldu

Apple bugün yaptığı bir paylaşımda akıllı telefon dünyasındaki bilgi ihlallerinin boyutunu gözler önüne serdi. MIT profesörü Dr. Stuart Madnick tarafından yürütülen ve son iki yılda 2,6 milyar ferdî kaydın bilgi ihlalleri nedeniyle ele geçirildiğini ortaya koyan bir çalışmaya yer verdi. Çalışma önemli ikazları da bünyesinde barındırıyor.

İşte o notlar;

Rapor, 2013 ile 2022 yılları ortasında data ihlallerinin sayısını neredeyse üç katına çıkaran, iki yıl içinde 2,6 milyar kayıttan ödün veren, kullanıcı datalarına yönelik tarihi tehditlerin 2023’te daha da kötüleştiğini gösteriyor. Sadece ABD’de neredeyse 2023’ün sırf birinci dokuz ayında evvelki yıllara nazaran yüzde 20 daha fazla ihlal yaşandı. Siber hatalıların gayesi çok açıktı; 2023’te yapılan bir anket, ihlallerin yüzde 80’inden fazlasının bulutta depolanan datalardan kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Yeni raporda 2023’ün birinci üç çeyreğinde;

 • Fidye yazılımı hücumları 2022’ye kıyasla yüzde 70 arttı
 • Firmaların yüzde 98’inin bilgi ihlali yaşayan bir satıcıyla bağlantısı var
 • 360 milyondan fazla kişi data ihlali mağduru oldu
 • 4 şahıstan 1’inin sıhhat dataları açığa çıktı

MIT profesörü Dr. Stuart Madnick, geçtiğimiz yılın aralık ayında Apple şirketinin geliştirmiş olduğu gelişmiş uçtan uca şifreleme özelliğine atıfta bulundu. Bu güvenliğin kullanıcılar tarafından dikkate alınmasını öneren Madnick, şu cümlelere yer verdi;

Apple, Ocak 2023’te dünya genelinde Gelişmiş Bilgi Koruma’yı uygulamaya koydu; bu, uçtan uca şifrelemenin yanı sıra iCloud Yedekleme ve Fotoğraflar da dahil olmak üzere kullanıcıların çoğunluğunun iCloud bilgileri için öteki güvenlik tedbirlerini içeriyordu.

Apple tarafından açıklanan bilgi ihlalleri raporu hakkında görüşleriniz nelerdir? Bu gidişat sizi endişelendiriyor mu? Lütfen yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/apple-veri-ihlali-raporu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir