Apple, iPhone 16’nın pillerinin Çin yerine Hindistan’dan gelmesini istiyor!

Apple Hindistan ile yakınlaşmaya devam ediyor. Teknoloji devi iPhone 16 serisinin bataryasını Çin yerine Hindistan’dan tedarik edecek.

Apple, iPhone 16’nın pillerinin Çin yerine Hindistan’dan gelmesini istiyor!
  • 0
  • 0
  • 7 Aralık 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Apple yakın vakitte görkemli bir aktiflikle iPhone 15 serisini piyasaya çıkardı. iPhone 15’in akabinde gözler iPhone 16 modellerine çevrildi. Teknoloji devi, iPhone 16 serisinin bataryası için kollarını sıvadı. Apple, artan jeopolitik tansiyonun ortasında tedarik zincirlerini çeşitlendirmek istiyor. Bunun için çeşitli tedbirler alıyor. İşte detaylar…

Apple, iPhone 16 serisinin bataryasını Hindistan’dan tedarik edecek!

Apple, ABD’li teknoloji devinin global tedarik zincirini çeşitlendirmek istiyor. Ayrıyeten dünyada yaşanan tansiyonlar ve sıcak çatışmalardan kaçmak ve üretimin devamlılığını sağlamak için alternatif yollar arıyor. Birebir vakitte üretimi Çin dışına taşımak istiyor. Bunun için en yeni kuşak iPhone’larının pillerinin Hindistan’da üretilmesini istiyor.

Bu hafta bir Hindistan hükümet bakanı, bir açıklama yaptı. Açıklamaya nazaran Apple’ın Japon tedarikçisi olan TDK, Haryana eyaletindeki Manesar’da 180 dönümlük bir tesis kuracak. Bu tesislerde Hint imali iPhone’larda kullanılacak bataryayı üretilecek.

Böylece Hint hükümeti, ülkesindeki elektronik üretim ekosistemini derinleştirme amacını gerçekleştirmek için büyük bir adım attı. Elektronik ve BT’den sorumlu devlet bakanı Rajeev Chandrasekhar, bu adımı atan Apple’ı, TDK’yı ve mahallî yetkilileri tebrik etti.

Washington ile Pekin ortasındaki ticari tansiyonlar vakit zaman artıyor. Bunun için Apple imalat ve tedarik zincirlerinde yıllardır Çin’e olan bağımlılığını gidermeye çalışıyor. Ayrıyeten son aylarda Apple, Vietnam ve Hindistan’daki üretimi daima olarak artırmaya çalıştı. Lakin Çin operasyonlarının ölçeğini, suratını ve kimi durumlarda kalitesini taklit etmekte hayli zorlandı. Bu durum Apple’ın güzeline gitmedi.

Apple’ın en büyük tedarikçisi Foxconn, yakın vakitte yapılan şirket duyurusu yaptı. Bu duyuruya nazaran şirket Hindistan’da yeni bir üretim tesisi için yatırım yapacak. Bu yatırımın ölçüsü ise birinci varsayımlara nazaran 1,5 milyar dolardan fazla olacak.

Shiftdelete

https://shiftdelete.net/apple-iphone-16-serisinin-bataryasi-icin-hindistan-ile-anlasacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir